Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/10/2022 - 15:00

Studia prawnicze w Nowym Sączu. Czy nowy kierunek zatrzyma młodzież w mieście?

- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – mówi profesor Dariusz Woźniak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University o otwartym niedawno kierunku prawniczym na sądeckiej uczelni.

Zobacz również: Rozpoczęli nowy rok na nowosądeckiej WSB. Uczelnię odwiedził minister Czarnek

Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu nie próżnowała w ostatnim czasie. Na uczelni, znanej z wykładów „w chmurze”, otworzono nowy kierunek – prawo. To jedyny taki kierunek w Nowym Sączu.

Zainteresowani nową ofertą edukacyjną WSB-NLU mogą wybrać 5-letnie jednolite studia magisterskie na kierunku prawo. W ramach tego kierunku zaproponowano studentom dwie specjalizacje: prawo w biznesie oraz prawo w administracji.

Czy nowy kierunek spodobał się studentom? Zapytaliśmy o to profesora Dariusza Woźniaka, rektora WSB-NLU w Nowym Sączu.

- Ze względu na dosyć późno otrzymane pozwolenie, zdecydowaliśmy się ten rok akademicki rozpocząć tylko na studiach niestacjonarnych. Możliwości organizacyjne w pierwszej edycji określiliśmy na jedną grupę dziekańską. Już teraz wiemy, że zapotrzebowanie zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania – tłumaczy rektor. – Rekrutacja potrwa jeszcze do końca miesiąca.

Wyższa Szkoła Biznesu chce zadbać, aby na nowym kierunku był wysoki poziom nauczania, który pozwoli uczelni konkurować z innymi placówkami. Przewagą sądeckiej uczelni jest „chmura”, czyli system CloudAcademy.

- Nasza uczelnia wyrosła na wzorcach amerykańskich, gdzie jakość dydaktyki jest centralnym punktem systemu edukacji. Model amerykański, czerpiąc wzorce z biznesu, zakłada totalną transparentność systemu oraz wysoką standaryzację programu (treści i doboru kadry). To odmienne podejście niż model kontynentalny, w tym polski.  Oczywiście działamy w Unii Europejskiej, stąd system zapewnienia jakości na naszej Uczelni jest oparty o standardy ESG (Standards and Guidelines for Quality Assurance in the European Higher Education Area), ale z mocnym akcentowaniem tych dwóch zasad – tłumaczy rektor.  

- Należy podkreślić, że transparentność i standaryzacja nie byłaby możliwa bez sprawnie działającego systemu informatycznego. Tutaj akurat nasz system Cloud Academy nie ma sobie równego. Jesteśmy przekonani, że ścisłe podążanie według zasad przyjętej polityki jakości pozwoli naszym uzyskiwać pozytywne wyniki na egzaminach prawniczych, co ostatecznie potwierdzi poziom kształcenia na uczelni – wyjaśnia profesor Woźniak.

Czy nowa oferta WSB-NLU zatrzyma w Nowym Sączu studentów, których marzeniem są studia prawnicze? Rektor sądeckiej uczelni wierzy, że to może się udać.

- Motywy podjęcia studiów na określonych kierunkach są różnorakie. Studenci, szczególnie młodsi, po maturze, oprócz kwestii merytorycznych (czyli czy oferta określonego kierunku jest dostępna) biorą pod uwagę też kwestie logistyczno-kosztowe (koszt wynajęcia lub kupna mieszkania) oraz społeczne (na przykład chęć poznania nowego środowiska, zmianę otoczenia na większe miasto) – zauważa rektor Dariusz Woźniak.

– Jesteśmy przekonani, że nasza oferta w trybie stacjonarnym przekona część młodzieży do pozostania w Nowym Sączu i ściągnie z czasem kandydatów z południa Polski. W przypadku studiów niestacjonarnych, wierzę, że nasza organizacja procesu studiów zachęci osoby czynne zawodowo – i bardzo często posiadające zobowiązania rodzinne – do wyboru tego kierunku – podsumowuje Woźniak. ([email protected], fot. SKS, WSB-NLU)







Dziękujemy za przesłanie błędu