Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/04/2021 - 14:00

Studenci zaszczepią się na uczelni? Ankieta już jest, na decyzję trzeba czekać

Uczelnie pytają studentów, czy chcieliby zaszczepić się na terenie swoich placówek. Tak jest m.in. na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim czy w nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Czy jest szansa, że na terenach uczelni wyższych powstaną punkty szczepień?

PWSZ, fot. Daniel Szlag

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu pyta w ankiecie studentów o chęć skorzystania ze szczepień zorganizowanych na terenie uczelni. - Realizowane przez system Wirtualny Dziekanat badania sondażowe mają wstępny i orientacyjny charakter - poinformował nas rzecznik PWSZ, Tomasz Zacłona.

Takie dane chce uzyskać Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Na prośbę prof. Tomasza Pietrzykowskiego koordynatora krajowego KRASP uczelnie ustalają liczbę studentów chętnych na skorzystanie ze szczepień. To pokaże, gdzie w przyszłości mogłyby powstać punkty szczepień.

Przeczytaj, zanim się zaszczepisz: Jak przygotować się do szczepienia przeciwko COVID-19?

- Widzimy jak przyspieszyły dzisiaj decyzje związane z realizacją programu szczepień. Zbieramy te informacje po to, aby być gotowym, na wypadek, gdyby rządzący podjęli decyzję o możliwości szczepienia studentów i doktorantów przez uczelnie na takich zasadach, jak pracowników w zakładach pracy. O to od dawna zabiegamy - mówi Tomasz Pietrzykowski, koordynator krajowy KRASP.

Ankiety, które wypełniają studenci sądeckiego PWSZ zostaną odesłane do KRASP. - Zbierane dane nie mają charakteru formalnej rejestracji na szczepienie, ani nawet jakiejkolwiek wiążącej deklaracji - podkreśla Tomasz Zacłona.

Czytaj również: Kiedy PWSZ wpuści sądeczan na basen i boisko? Poczekamy jeszcze kilka lat...

Chociaż żadna wiążąca decyzja jeszcze nie zapadła, jest nadzieja, że i studenci doczekają się swoich dawek ze szczepionkami. Szczególnie zależy na tym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

 - Żeby uczelnie w Polsce zaczęły w przyszłym semestrze działać w pełni w trybie stacjonarnym, to szeroko pojęte środowisko akademickie powinno być w jak najszerszym stopniu zaszczepione. Chodzi tutaj nie tylko o nauczycieli akademickich, ale o wszystkie osoby, które mogą mieć ze sobą styczność, czyli doktorantów, studentów oraz pracowników administracji - mówi profesor Pietrzykowski.([email protected], fot. DS)







Dziękujemy za przesłanie błędu