Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
02/10/2021 - 10:45

Stary Sącz: za 4 miliony i 90 dzieci będzie miało nowe przedszkola

Po unieważnieniu jednego przetargu i perturbacjach związanych z wyłonieniem wykonawcy, Stary Sącz może w końcu przystąpić do budowy dwóch nowych gminnych przedszkoli w Przysietnicy i Moszczenicy Niżnej. Kiedy placówki zaczną działać?

Stary Sącz: udało się! 4 miliony i 90 dzieci będzie miało nowe przedszkole

– W Przysietnicy roboty budowlane związane będą jak już informowaliśmy z przebudową i nadbudową wraz ze zmianą użytkowania budynku sklepu tuż przy nowej bibliotece. To bardzo dogodne miejsce, w centrum Przysietnicy, przy drodze powiatowej i z bardzo dużym parkingiem. W Moszczenicy Niżnej będzie to nowy budynek. Koszt budowy przedszkola w Przysietnicy to prawie 1 700 000 złotych, a w Moszczenicy 2 140 000. Pieniądze na te inwestycje pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chcemy jak najszybciej ruszyć z pracami - mówi burmistrz Jacek Lelek.

A my przypomnijmy, że jeszcze na etapie przetargów temat wcale nie rysował się tak optymistycznie. Do przetargu na budowę przedszkola w Przysietnicy stanęły aż cztery firmy. Najdroższa oferta, firmy z Nowego Sącza, opiewała na 1 955 700 zł, najtańsza przedsiębiorstwa JANEL z Barcic na 1 697 400 zł. Ilość ofert na pewno ucieszyła inwestorów, ceny – już niekoniecznie. Dlaczego? Bo Stary Sącz na to przedsięwzięcie zarezerwował 1 648 002 zł, co oznacza, że i do najkorzystniejszej propozycji trzeba było dołożyć.

Zobacz też: Stary Sącz: ratunek dla ulicy Parkowej? Jutro wszystko się rozstrzygnie na sesji

Jeszcze poważniejsza sytuacja była w przypadku przedszkola w Moszczenicy Niżnej. Dlaczego? Bo w pierwszy przetarg trzeba było unieważnić. Powód? W terminie wpłynęła tylko jedna oferta wyceniona na 1 920 000 zł, czyli korzystniejsza od szacunków gminy, która na realizację inwestycji zabezpieczyła 2 159 117 zł. Ale okazało się, że oferent nie dopiął formalności związanych z wpłatą wadium. Nie złożył go ani w formie gotówki, ani poręczenia.

- Przetarg powtórzyliśmy i wykonawcy złożyli nawet więcej ofert. Udało nam się wybrać najkorzystniejszą. Firma, która startowała w pierwszym postępowaniu do tego przetargu nie przystąpiła – wyjaśnia Lelek.

Przedszkole w Przysietnicy zaprojektowane jest dla 40 dzieci, w Moszczenicy dla 50. Z budową chcemy ruszyć jak najszybciej tak, by obie placówki mogły zacząć funkcjonować, zagwarantować opiekę nad dziećmi już od 1 września przyszłego, czyli 2022 roku. ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu