Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
25/11/2013 - 17:50

Stary Sącz: Ks. Stanisław Olesiak „Przyjacielem Gniazda”

Wielu wzruszeń i emocji dostarczył zgromadzonym w niedzielne (24 listopada) popołudnie w starosądeckim kinie „Sokół” Koncert Wdzięczności przygotowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”. Podczas uroczystości medalem „Przyjaciel Gniazda” został odznaczony ks. Stanisław Olesiak SVD – duszpasterz osób niepełnosprawnych.
Tradycyjnie pod koniec roku Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, zaprosiło wszystkich darczyńców na wielki Koncert Wdzięczności, dziękując tym samym za każdy dar serca ofiarowany ich podopiecznym.
- Oprócz wiernych starosądeczan mogliśmy liczyć na wsparcie mieszkańców z niemal całego kraju. Lista darczyńców zaczyna się tutaj na południu i poprzez Śląsk, centralną Polskę prowadzi aż na Pomorze. Wśród ofiarodawców znalazły się także pary młode, które przekazały na rzecz naszych podopiecznych część upominków, które otrzymały w dniu zaślubin od swoich gości. Słowa wdzięczności kierujemy do Zarządu Banku Spółdzielczego w Starym Sączu, który od dwóch lat jest oficjalnym sponsorem naszego podopiecznego Arka Borzęckiego. Stypendium ufundowane przez Bank pozwala Arkowi realizować swoją sportową pasję i przybliża go do spełnienia największego marzenia – udziału w paraolimpiadzie w 2016 roku. Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali. Każda ofiarowana złotówka to uśmiech tego, któremu życie napisało najtrudniejszy scenariusz –mówiła w imieniu Zarządu „Gniazda” Anna Górz, która wraz z Wojciechem Laskiem – wiceprezesem Stowarzyszenia prowadziła wczorajszą uroczystość.
Koncerty „Gniazda” na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Starego Sącza i co roku gromadzą tłumy mieszkańców z całej Sądecczyzny. Wczoraj sala kina „Sokół” wypełniona była po brzegi. Jako pierwszy brawurowo zaprezentował się kabaret „Gumowe ucho” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach ze skeczem „Gniazdowe chłopy II”. Modlitwę Okudżawy, przy akompaniamencie Marka Kanika i dwóch gitarzystek, zaśpiewał Michał Wcisło. Dla darczyńców „Gniazda” zagrał Kacper Dąbrowski z przyjaciółmi, zaśpiewały także siostry Kamila, Katarzyna i Kinga Kurowskie oraz Michał Ziomek z Podegrodzia - zwycięzca IX Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie.
Po raz drugi w trakcie koncertu uhonorowano osobę, która swoim wielkim zaangażowanie przyczyniła się do rozwoju Stowarzyszenia i promocji integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Po pośle Marianie Cyconiu medal „Przyjaciel Gniazda” powędrował w ręce ks. Stanisława Olesiaka SVD. Medal, opatrzony cytatem „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II) wręczyła prezes Stowarzyszenia - Zofia Wcisło oraz Wojciech Lasek i Anna Górz.
- Sam jestem niepełnosprawny, więc inni niepełnosprawni to dla mnie druga radość, druga miłość. Oni do mnie przyjeżdżają, dzwonią i tam sobie jakoś pomagamy – powiedział nam ks. Olesiak.
Kapłan zapewnił też wszystkich członków Stowarzyszenia oraz podopiecznych i ich rodziców o codziennej modlitwie. – To wszystko będzie wam wynagrodzone tam „na Górze” – dodał.
Na koncercie nie zabrakło władz Starego Sącza, radnych miejskicj i powiatowych. Marta Mordarska - pełnomocnik Prezydenta Nowego Sącza ds. Społecznych i radna Sejmiku Województwa Małopolskiego przekazał podopiecznym „Gniazda” podarunek - dwa aparaty fotograficzne.
Na zakończenie siostry Kurowskie wykonały niezwykle wzruszającą piosenkę „Bóg się mamo nie pomylił”, która była wyrazem wdzięczności dla wszystkich rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci, zaś uczestnicy Teatrzyku Integracyjnego, dla wszystkich darczyńców zaśpiewali utwór „Moi przyjaciele”
Koncert był współfinansowany z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
***
Sylwetkę ks. Stanisława Olesiaka przedstawimy wkrótce na naszym portalu. 


(KB)
Fot. KB


Dziękujemy za przesłanie błędu