Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
26/11/2021 - 20:20

Stary Sącz chce ratować zabytkowe organy w kościele św. Elżbiety

Już na najbliższej sesji radni gminy Stary Sącz będą podejmować decyzję o przekazaniu pieniędzy na odtworzenie zabytkowych organów w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety. O jaką kwotę chodzi?

Stary Sącz chce ratować zabytkowe organy w kościele św. Elżbiety

Zacznijmy od tego, że turystyki w Starym Sączu nie da się oddzielić od religijności. Jest tak oczywiście za sprawa patronki gminy św. Kingi. Gmina bezustannie inwestuje zatem w zachowanie tego wszystkiego, co z patronką może się kojarzyć. Ale na tym nie koniec. Dbałość o zabytki przejawia się na każdym kroku. Teraz mamy tego kolejny dowód.

Zobacz też: Źródełko św. Kingi: tu historia przeplata się z legendą

We wrześniu proboszcz parafii p.w. św. Elżbiety zwrócił się do gminy z wnioskiem o wsparcie finansowe bardzo ważnego projektu. Chodzi o przygotowanie dokumentacji niezbędnej do tego, by odtworzyć tutejsze organy. W fachowej nomenklaturze: opracowania projektuorganmistrzowskiego/technicznego, menzuracji oraz wszystkich innych niezbędnych do rozpoczęcia prac badań. Odzew gminy chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem. Już na najbliższej sesji, czyli we wtorek 30 listopada głosowany będzie projekt w sprawie przekazania na ten cel kwoty aż 70 000 zł.

Czy to dużo? Przyjrzyjmy się uzasadnieniu uchwały? - Kościół parafialny p.w. Św. Elżbiety wraz z XVII wiecznym urządzeniem wnętrza, został wpisany do rejestru zabytków dnia 2 czerwca 1936 r. (…) jako obiekt posiadający wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i kulturalną, a więc zasługuje na wsparcie finansowe ze strony Gminy przy realizacji badań i opracowaniu projektu organmistrzowskiego/technicznego, menzuracji na potrzeby odtworzenia organów. Odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jaką są organy nie przekroczy 50 procent oryginalnej substancji. Organy zostaną odbudowane w istniejącej historycznej szafie organowej – czytamy na wstępie.

Zobacz też: 20 tysięcy miesięcznie! Tyle może zarabiać burmistrz Starego Sącza!

- Wobec powyższego uzasadnione jest przyznanie wnioskowanej dotacji w wysokości 70 000,00 zł stanowiącej 28,5 procent całkowitych kosztów wykonania prac określonych przez wnioskodawcę – brzmi dalsza część argumentów. Jak na to popatrzą radni? Przekonamy się już za kilka dni. Ważne jednocześnie jest też to, że budżecie gminy na 2021 r. już wcześniej zostały zabezpieczone środki finansowe na dotacje celowe związane z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami.(e.stachura@sadeczanin.info Fot.: wikipedia CC BY-SA 3.0 pl Ffolas)Dziękujemy za przesłanie błędu