Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
13/01/2023 - 18:00

Stan wojenny oczami świadków. 19 stycznia szczególne spotkanie w Nawojowej

Wydarzenia, do których dochodziło w czasie stanu wojennego na zawsze zapisały się w historii naszego kraju. Osób, które doświadczyło wówczas represji jest wiele. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na łamach kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA”. Już 19 stycznia w Nawojowej opowiedzą o nich działacze opozycyjni – Eugeniusz Baran oraz Leszek Zegzda.

Najnowsze wydanie kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” jest wyjątkowe. Poświęcone zostało temu wszystkiego, co działo się podczas stanu wojennego. Kwartalnik jest swoistą kontynuacją numeru wydanego przed rokiem. Wewnątrz znajdziemy mnóstwo interesujących artykułów i wywiadów.

Możemy przeczytać m.in. obszerne rozmowy z działaczami opozycyjnymi. O tym, jak nie dali się złamać w stanie wojennym opowiada: Andrzej Szkaradek, Krzysztof Michalik, Eugeniusz Baran, Alicja Derkowska, Henryk Najduch, Zygmunt Berdychowski oraz Jerzy Bochyński. Nie brakuje również bardzo ciekawych tekstów napisanych m.in. przez Jakuba Bulzaka, Artura Franczaka, Grzegorza Szczecinę czy Marcina Kasprzyckiego.

- Nie sposób w tym kwartalniku poruszyć wszystkich wątków, nawet w ujęciu sądeckim. Jednakże postaraliśmy się trochę pokazać specyfikę tamtych czasów, wychodząc poza ramy historii opozycji. Były to czasy, w których ludzie mniej więcej normalnie żyli i oprócz działalności opozycji występowały ciekawe zjawiska społeczno-kulturowe – pisze na wstępie kwartalnika Sylwester Rękas. Więcej możecie przeczytać TUTAJ.

O realiach stanu wojennego mogliśmy usłyszeć niedawno w Łącku. To właśnie wtedy Zygmunt Berdychowski oraz Leszek Zegzda opowiadali o tym wszystkim, co wówczas przeżyli i jak zapamiętali tamten okres historii Polski. 

Kolejna okazja już 19 stycznia o godzinie 17 w Nawojowej. Tym razem w budynku Gminnego Ośrodka Kultury (ul. Krynicka 49) o wydarzeniach lat 80-tych opowiedzą Eugeniusz Baran oraz Leszek Zegzda .

Wstęp jest wolny, więc przyjść może każdy chętny. Na miejscu będzie można nabyć ostatni numer kwartalnika opowiadający o stanie wojennym (cena 12,50 zł). Można będzie go również nabyć w komplecie z poprzednim numerem o Solidarności (w promocyjnej cenie 20 zł za komplet).

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego: Bogusława Berdychowska tel. 18 475 16 26, [email protected] lub Małgorzata Sitek, tel. 18 475 16 31, [email protected]

Wydarzenie w Nawojowej będzie jednym z kilku, które są zaplanowane na najbliższy okres. Kolejne odbędą się w Starym Sączu, Nowym Sączu i Muszynie. Na każdym pojawią się inni goście. Wkrótce więcej szczegółów! ([email protected], fot.: MP/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu