Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
24/09/2020 - 09:50

„Słowo stało się ciałem”. Współczesne ikony w Muzeum Nikifora w Krynicy

„Słowo stało się ciałem” to temat XII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. Owoce pracy tegorocznych uczestników prezentowane są od soboty, 19 września w Muzeum Nikifora w Krynicy.

Wernisaż, który odbył się nietypowo, gdyż w reżimie sanitarnym na zewnątrz Muzeum Nikifora, otworzył ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy. Temat tegorocznego pleneru pisania ikon w Nowicy brzmiał „Słowo stało się ciałem”.  

Nowica jest niewielką miejscowością, położoną w Beskidzie Niskim, w powiecie gorlickim. Od 2008 roku organizowane są  tutaj Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, które stwarzają możliwość nie tylko pisania ikon, ale również skupienia się na tym co ważne. Służą temu modlitwy, rozważania i rozmowy.

W zajęciach uczestniczą artyści z Polski, a obok nich z Ukrainy i Białorusi, reprezentujący nie tylko tradycje prawosławne, ale i katolickie. Przyświeca im wspólny cel, a mianowicie odnowa ikony jako obrazu liturgicznego, stanowiącego ważny element wspólnej tradycji Kościoła. Zajęcia prowadzone są w Domu Ikon, znajdującym się przy ośrodku Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta”.

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Ich uczestnicy poznają tajniki historycznej techniki tempery żółtkowej oraz pozłotnictwa. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych artystów, ikonopisarzy z Polski i Ukrainy. Wystawa poplenerowa w  Muzeum Nikifora czynna będzie do 22 listopada.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu