Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
12/01/2020 - 10:10

Seniorzy kryniccy łamali się opłatkiem, kolędowali i wspominali

Po raz dwudziesty trzeci na spotkaniu opłatkowo-noworocznym, 11 stycznia kolędowali seniorzy, parafianie krynickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Czarnym Potoku. Nie zabrakło modlitwy, wspomnień i „Bereściańskiej Szopki Noworocznej”, w wykonaniu Ekstremalnej Grupy Teatralnej.

To już tradycja. Po mszy św. odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomoc, kryniccy seniorzy przeszli do sali na plebanii. Tutaj wszyscy zasiedli do świątecznie przybranego stołu. Gości przywitali ks. Paweł Śliwa i Piotr Szyszka, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, do których nieco później dołączył ks. proboszcz Eugeniusz Szymczak.

Przy zapalonej świecy, zgromadzeni odmówili modlitwę. Tradycyjnie odczytano też Słowo Boże o narodzeniu Chrystusa z Ewangelii św. Łukasza. Po modlitwie uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia noworoczne, dzieląc się opłatkiem. Następnie nadszedł czas na posiłek. Organizatorzy serwowali obiad, kawę, herbatę, zimne napoje, ciasto, owoce. A na zakończenie podali sałatki i wędliny.

Goście mieli okazję porozmawiać i wspominać osoby, których nie ma już wśród nas. Nie zabrakło też opowieści Henryka Opilo o Elżbiecie Lubomirskiej-Stadnickiej oraz jej książce „Na krawędzi epok”. -Po wojnie, utracie prawa do ziemi i nieruchomości, bez możliwości zatrudnienia, Elżbieta i Józef Stadniccy zamieszkali w Krynicy. Tutaj doczekali się pięciorga dzieci. Ze strony Urzędu Bezpieczeństwa doznali wielu szykan.

Znaleźli się też w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Znani byli jednak z tego, że mimo własnych niedostatków, chętnie przyjmowali pod swój dach innych, będących w jeszcze trudniejszej sytuacji niż oni sami. W 1960 roku Józef Stadnicki zginął w wypadku drogowym. Elżbieta została sama z dziećmi.

Popłynęły też słowa wielu kolęd, które seniorzy śpiewali wspólnie z dziećmi i młodzieżą z Berestu. Natomiast młodzieżowa Ekstremalna Grupa Teatralna zaprezentowała Bereściańską Szopkę Noworoczną”, przedstawioną z przymrużeniem oka i dużą dawką humoru. Pojawiły się w niej postacie znane społeczności lokalnej, takie jak min: burmistrz, ksiądz, strażacy, panie: nauczycielka, sklepowa.

Podczas spotkania panowała ciepła, radosna i pełna życzliwości atmosfera. Organizatorem wydarzenia był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

(MK) fot. aut.

Seniorzy kryniccy łamali się opłatkiem, kolędowali i wspominali
Po raz dwudziesty trzeci na spotkaniu opłatkowo-noworocznym,11 stycznia kolędowali seniorzy, parafianie krynickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Czarnym Potoku. Nie zabrakło modlitwy, wspomnień i „Bereściańskiej Szopki Noworocznej”, w wykonaniu Ekstremalnej Grupy Teatralnej.


Dziękujemy za przesłanie błędu