Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/01/2021 - 14:30

Schodołazy są już we wszystkich szkołach w tej gminie. Co to takiego?

Rodzice z Podegrodzia mają powody do radości a władze gminy do dumy – samorządowi udało się zlikwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych we wszystkich szkołach na terenie samorządu. Wszystkie 10 szkół podstawowych zaledwie w pół roku wyposażone zostały schodołazy i odpowiednio przystosowane łazienki oraz podjazdy.

To ogromny sukces, bo mówimy aż o 10 szkołach (w sumie placówek oświatowych jest 14), które przystosowano dla niepełnosprawnych uczniów zaledwie w pół roku.

- Na pewno najciekawszą rzeczą są tak zwane schodołazy, czyli wózki inwalidzkie do transportu po schodach wyposażone w gąsienice. Kiedyś, do starego rodzaju wózków trzeba było instalować cały osprzęt, przykręcać go do ścian i za każdym razem to wszystko podłączać do prądu. Urządzenia starego typu zajmowały też bardzo dużo przestrzeni. Dziś schodołazy samodzielnie wjeżdżają do góry i można je potem odstawić w dogodnym miejscu. Jest wygodniej i bezpieczniej – nie kryje satysfakcji odpowiedzialny za podegrodzką oświatę zastępca wójta Stanisław Mazur, który – przypomnijmy, był wcześniej dyrektorem miejscowego gimnazjum przez cały okres jego funkcjonowania i nie ukrywa, że sprawy oświatowe są jego „oczkiem w głowie”.

Zobacz też: Radni zmienią wysokość opłat w Gminnym Żłobku w Brzeznej

- Schodołazy to bardzo kosztowna rzecz, ale na dziś najnowocześniejsza na rynku – dodaje nasz rozmówca.

- Ogromnym wyzwaniem była dla nas też przebudowa łazienek, w których trzeba było wymienić dosłownie wszystko od geberitów po umywalki, które musiały być zainstalowane na ściśle określonej wysokości. Było też bardzo dużo prac budowalnych, bo musieliśmy pomieszczenia łazienek poszerzyć i zamontować wszędzie odpowiednio szerokie drzwi. Ale do grudnia udało nam się uporać ze wszystkim robotami – wylicza kolejne udogodnienia.

- Sporo robót budowalnych było też przy budowie podjazdów. Szczególnie w szkołach w Stadłach i Mokrej Wsi, gdzie nie ma klatek, ale przed wejściem są dwa, trzy schodki, ale i tu poradziliśmy sobie już z tematem – podsumowuje.

Zobacz też: Podegrodzie z „górskiej” tarczy wybuduje nowe trasy rowerowe

A my możemy tylko dodać, że we wszystkich podegrodzkich unowocześniono też wszystkie pracownie IT, czyli informatyczne. Teraz działają w nich najnowocześniejsze terminale, którymi pochwalić się może dziś jeszcze niewiele szkół. Mazur nie ukrywa, że wspomniana modernizacja szkół kosztowała krocie, ale na szczęście samorządowi udało się otrzymać na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 4 milionów złotych w ramach rządowego projektu.

O komentarz poprosiliśmy Martę Mordarską dyrektorkę oddziału PFRON w Krakowie, którą zapytaliśmy jak Podegrodzie wypada w opisanym przez nas zakresie na tle innych gmin Sądecczyzny i Małopolski. – Są na pewno w gronie liderów a wszystkie wprowadzane w placówkach edukacyjnych zmiany są robione systemowo – dzieli się opinią dyrektor.

Mocno jednocześnie podkreśla, że w zakresie wparcia dla osób niepełnosprawnych gmina Podegrodzie nie ogranicza się tylko do inwestycji infrastrukturalnych, ale również mocno integruje osoby z niepełnosprawnościami ze środowiskiem społecznym, jakim są również właśnie szkoły. Widać to też doskonale na przykładzie Stowarzyszenia „Promyk”, które prowadzi terapię Warsztatów  Zajęciowych a dzięki wsparciu ze strony gminy mogło uruchomić Spółdzielnię Pracy Chronionej. A my przypomnijmy - to właśnie na rzecz Stowarzyszenia gmina remontuje właśnie i dostosowuje budynek byłej szkoły w Gostwicy.

Zobacz też: Parter i poddasze a montują windę. Wyjątkowa inwestycja w Gostwicy

Szefowa PFRON zaznacza też, że mocną stroną Podegrodzia jest umiejętność i skuteczność sięgania po najróżniejsze środki finansowe dedykowane przez województwo czy rząd na właśnie tego typu przedsięwzięcia. ([email protected] Fot.: UG w Podegrodziu)

Schodołazy są już we wszystkich szkołach w tej gminie. Co to takiego?




Rodzice z Podegrodzia mają powody do radości a władze gminy do dumy – samorządowi udało się zlikwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych we wszystkich szkołach na terenie samorządu. Wszystkie 10 szkół podstawowych zaledwie w pół roku wyposażone zostały schodołazy i odpowiednio przystosowane łazienki oraz podjazdy.






Dziękujemy za przesłanie błędu