Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
05/11/2018 - 16:25

Sądeczanin poleca. Nowy kwartalnik poświęcony historii ziemi sądeckiej (1)

Uwaga czytelnicy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości ukazał się pierwszy numer kwartalnika poświęconego sądeckiej historii, praca zbiorowa doborowego grona autorów pod redakcją Sławomira Wróblewskiego. Sądeczanin - Historia. Pozycja niezbędna w każdej domowej biblioteczce. Zapraszamy do lektury !

Drodzy Czytelnicy !

(….) sama data 11 listopada jest dla nas w znacznym stopniu symboliczna. Odrodzenie się państwa polskiego było przecież procesem długotrwałym. Prace przygotowawcze do przejęcia władzy w Polsce przez Polaków i następnie do odbudowy wolnej ojczyny zaczęły się już w kręgach działaczy niepodległościowych znacznie wcześniej. Dzięki skoordynowanymi odważnym działaniom polskich konspiratorów udało się nadzwyczaj sprawnie przejąć z rąk  austriackich władzę. I wcale nie miało to miejsca 11 listopada – w Krakowie, Tarnowie i  Nowym Sączu stało się to już 31 października 1918 roku.

W Nowym Sączu tego dnia, wczesnym rankiem, polscy spiskowcy pod dowództwem por. Stanisława Kawczaka opanowali austriackie koszary i rozbroili zaskoczonych żołnierzy. Zajęli składy broni i żywności, główne urzędy, obiekty kolejowe. Władzę w mieście objęła Tymczasowa Powiatowa Komisja Likwidacyjna, która następnego dnia – 1 listopada – przystąpiła do przejmowania władzy w powiecie. Tak więc tamtej pamiętnej jesieni – jak wspominali ci, którzy pamiętali atmosferę owych dni – Polska niepodległa;  wybuchła.

(…) Dziś, gdy obchodzimy tę wyjątkową rocznicę – stulecia naszej polskiej  ( i sądeckiej ) niepodległości – oddajemy do Waszych rąk pierwszy numer nowego czasopisma. Poświęcone ma być ono, wyłącznie historii ( teraźniejszości tylko o tyle, o ile historii dotyczy), a trzymać się z dala od bieżących nowinek, skandali i polityki ( przynajmniej takie jest nasze ambitne zamierzenie). Mamy nadzieję, że Sądeczanin Historia zyska uznanie sądeczan i na stale zagości na naszym rynku wydawniczym. (…)

Przedstawiamy zbiór artykułów doborowego grona autorów(…) Treść artykułów jest tak zróżnicowana, jak urozmaicony jest zespół autorów – ukazujących wydarzenia sprzed stu lat z najróżniejszych  perspektyw, prezentujących zarówno bohaterstwo polskich patriotów i cała robotę niepodległościową, jak również blaski i ciebie życia codziennego Nowego Sącza oraz Sądecczyzny u progu niepodległej Polski, pokazujących sylwetki postaci, które były uczestnikami i bohaterami tamtego czasu, nieraz z pewnych nowych punktów widzenia, a przy tym proponujących różne spojrzenia na ów miniony, wyjątkowy czas.

Liczymy, że ten pierwszy numer Sądeczanina – Historii wyznaczy dobry początek naszej wspólnej przygody z historią ziemi sądeckiej. Zapraszamy do kontaktu z redakcją i współpracy tych Państwa, którzy chcieliby dołączyć do grona autorów. Wszystkim czytelnikom życzymy zaś miłej i owocnej lektury. Polonia rediviva!

Sławomir Wróblewski

Kwartalnik Sądeczanin – Historia, w cenie 9,90 do nabycia w siedzibie Sądeczanina. Nowy Sącz ul. Barbackiego 57, tel. 18 475 16 31, [email protected] . Nakład ograniczony. Zapraszamy!Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)