Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
10/03/2023 - 16:00

„Sądeczanin” na marzec! Co znajdziecie w najnowszym miesięczniku?

Marcowe wydanie miesięcznika „Sądeczanin” już pojawiło się w kioskach. Szukajcie naszego czasopisma z dwoma okładkami! O tym, co znajdziecie w najnowszym miesięczniku, piszemy poniżej.

Co znajdziecie w najnowszym miesięczniku „Sądeczanin”?

Marcowe wydanie miesięcznika „Sądeczanin” już wkrótce pojawi się w kioskach. Szukajcie naszego czasopisma z dwoma okładkami! Na pierwszej okładce zobaczycie Dariusza Popielę, który wygrał plebiscyt na Sądeczanina Roku 2022. W środku nie mogło zabraknąć relacji z uroczystej gali oraz rozmowy z laureatem tego zaszczytnego tytułu.

Ponadto, przypominamy kto w tym roku zdobył statuetki Nagrody im. księdza profesora Bolesława Kumora. Przyznano nie tylko wyróżnienia dla „Sądeckiego Autora” i „Książki o Sądecczyźnie”, ale też nagrody od Czytelników „Sądeczanina”.

Pod koniec lutego odbyło się również największe na Sądecczyźnie wydarzenie dla miłośników literatury – mowa o 5. Sądeckich Tragów Książki. Relację z tego wydarzenia znajdziecie na stronie 16.

W środku miesięcznika – na kolorowych stronach – przygotowaliśmy dla Czytelników fotorelację z gali Sądeczanina Roku, rozdania Nagród im. ks. prof. Kumora oraz Sądeckich Targów Książki. Jeśli odwiedziliście Pijalnię Główną w Krynicy-Zdroju 24 lub 25 lutego, koniecznie poszukajcie siebie na zdjęciach!

Pozostając w temacie literatury, Jakub Bulzak zastanawia się jaka książka mogłaby rozsławić nasz region. Jagienka Michalik zagląda natomiast na stacje narciarskie i sprawdza, czy właściciele ośrodków i turyści dali się omamić czarnemu PR-owi.

Na łamach marcowego miesięcznika przypominamy o powrocie podhalańczyków. W tej sprawie rozmawiamy z inicjatorem przywrócenia Sądecczyźnie jednostki wojskowej, Zygmuntem Berdychowskim.

W działce historia Łukasz Połomski przypomina postać Leona Bilińskiego. Choć Biliński doczekał się nawet swojej ulicy w Nowym Sączu, o jego dokonaniach niewiele osób pamięta. A przecież w tym roku minie 100 lat od jego śmierci…

O tajemniczej śmierci młodego partyzanta pisze natomiast Anna Totoń. Możliwe, że ta sprawa nigdy nie doczeka się swojego finału, na który tak czeka rodzina. Więcej zdradzać nie będziemy, ale dodamy tylko, że artykuł Anny Totoń trzeba koniecznie przeczytać!

O literackich must have pisze natomiast Zygmunt Berdychowski. Pomysłodawca Forum Ekonomicznego poleca 7 książek, które warto przeczytać. Na liście znalazło się wiele wyjątkowych pozycji, których z pewnością nie znajdziecie w spisie szkolnych lektur.

W marcowym miesięczniku „Sądeczanin” Mateusz Pogwizd sprawdza co słychać w Sandecji, a Anna Surówka – absolwentka Akademii Nauk Stosowanych – pisze o sądeckich przedsiębiorstwach w kontekście personifikacji marek. Kiedy myślicie o lodach od Argasińskiego, to przed waszymi oczami staje kobieta czy mężczyzna? Anna Surówka przeprowadziła badania, które wskazują jednoznaczne odpowiedzi.

Sylwia Konstanty-Siwulska na okres Wielkiego Postu rekomenduje trasę, która jest nie tylko aktywnym wypoczynkiem, ale też duchowym przeżyciem. Materiał jest opatrzony wieloma zdjęciami. Na koniec Leszek Mazan pisze o jednym z najstarszych gestów wskazujących na lekceważenie opinii drugiej osoby. Tytuł felietonu - „Gdzie plecy nazwę swą szlachetną tracą” – powinien być wskazówką.

To oczywiście nie koniec marcowego „Sądeczanina”! Na naszych czytelników czeka też specjalny dodatek o parafiach Sądecczyzny z osobną okładką. Rafał Gajewski zabiera nas tym razem do Librantowej.

O młodej parafii redaktor „Sądeczanina” rozmawia z księdzem proboszczem Henrykiem Osorą, ks. dr. Grzegorzem Kiełbasą oraz parafianami. „Mówią, że tu zdarzył się cud” – głosi tytuł na okładce. O jaki cud chodzi? Tego dowiecie się sięgając po najnowsze wydanie miesięcznika „Sądeczanin”.

Gdzie kupić miesięcznik „Sądeczanin”?

Tradycyjne, papierowe wydanie „Sądeczanina” znajdziecie w punktach dystrybucji prasy na terenie miasta Nowego Sącza i w innych miejscowościach.

Nowy Sącz:

 • Księgarnia ALFABET, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 5
 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem:

 • Niskowa: Sklep spożywczo-przemysłowy „Od A do Z”, Niskowa 180 (gmina Chełmiec)
 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: 

Marcowy miesięcznik będzie również dostępny w formie e-wydania (LINK).

(oprac. [email protected], Laureat Nagrody Polin 2021, fot. Maciek Jazwiecki, Muzeum Polin)Dziękujemy za przesłanie błędu