Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
08/03/2012 - 07:10

Sądeckie Targi Uczelni Wyższych. Wystawcy i tłumy uczniów

Po targach dla gimnazjalistów przyszedł czas na uczniów szkół średnich. Na XIV Sądeckie Targi Uczelni Wyższych zawitało kilkadziesiąt uczelni, głównie z Małopolski, oraz urzędy pracy, instytucje kulturalne, a nawet nasz „Sądeczanin”. Licealiści zbierali po kolei gadżety, oglądali prezentacje i pytali przedstawicieli o warunki studiowania. I co tu wybrać?

Podobnie jak wczoraj hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu zapełniła sie wystawcami i tłumami zainteresowanych uczniów. Tym razem swojej „drogi życiowej” szukali tegoroczni maturzyści, którzy z uwagą odwiedzali stoiska i rozmawiali z przedstawicielami danych uczelni czy instytucji.

Targi to przede wszystkim popis sądeckich uczelni, które mogły się do imprezy solidnie przygotować i nie musiały ograniczać swojej inwencji (sprzętu i osób) jak szkoły przyjezdne. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa prezentowała się aż na 6 stoiskach, a jej studenci w największej liczbie wtopili się w tłum potencjalnych żaków sądeckiej uczelni.

Na Targach prezentują się wszystkie 6 instytutów, chociaż nie każdy mogł ze sobą zabrać odpowiedni sprzęt. Próbujemy pokazać różnorodność naszej uczelni poprzez pokazy, prezentacje i bezpośrednie rozmowy z zainteresowanymi – mówi Tomasz Zacłona, rzecznik prasowy PWSZ. Sądecka uczelnia zaprezentowała gościom m.in. pokaz sztuk walki i pokaz gimnastyczny (przygotowany przez Instytut Kultury Fizycznej) oraz kurs pierwszej pomocy (przygotowany przez Instytut Zdrowia). Z licealistami rozmawiali zarówno nauczyciele akademiccy, jak i studenci.

Wyższa Szkoła Biznesu - NLU przyciągała do swojego stoiska prezentacją robotów LEGO Mindstorms. – Są to roboty, dzięki którym nasi studenci mogą w praktyce sprawdzić teorię programowania. Za pomocą takich robotów prowadzone są zajęcia na naszej uczelni – mówi Tomasz Słowiński, student i pracownik WSB-NLU. Uczniowie często pytali, czy „sympatyczne robociki” są pomocami naukowymi na ćwiczeniach w sądeckiej uczelni.

Oprócz prezentacji miejscowych uczelni, których najważniejszym zadaniem jest zatrzymać młodzież z Sądecczyzny, na targi zawitali również przedstawiciele ośrodków akademickich spoza regionu. Zainteresowani mogli zwiedzić stoiska takich uczelni jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny czy Politechnika Krakowska. Dla stolicy Małopolski uczniowie z Sądecczyzny są ważnymi kandydatami na studentów. – Młodzież z Nowego Sącza i Sądecczyzny garnie się do studiowania w większym mieście, Krakowie na naszej uczelni. Są dla nas cennym nabytkiem – mówi Edyta Wożniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków jest głównym miastem, które wybierają nasi licealiści, nie tylko z racji bliskiej lokalizacji, ale przede wszystkim dobrych uczelni z dużymi tradycjami.

Sami licealiści nie chętnie dzielili się swoimi przyszłymi wyborami. Z hali wychodzili obładowani ulotkami i gadżetami uczelni. – Moją uwagę zwróciły przede wszystkim uczelnie techniczne – zdradził jeden z odwiedzających, Adrian Zyzda z I LO. – Interesuje mnie informatyka, ale też i oferta wojska Polskiego. Kierunek studiów już dawno wybrałem, teraz przyszedłem zobaczyć ofertę uczelni, dokładnie Politechniki Krakowskiej, chociaż do końca nie jestem jeszcze zdecydowany. 

Na targach swoje stoisko miał również „Sądeczanin”, do którego podchodzili zainteresowani rozmową m.in. z lekkoatletą Jakubem Burghardtem, na temat tegorocznego Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego. Młodzi pytali o dystanse, zapisy i atmosferę krynickiego festiwalu. Oprócz tego mogli otrzymać archiwalne numery miesięcznika oraz liczne gadżety przygotowane przez pracowników naszego działu marketingu.

Organizatorem XIV Sądeckich Targów Uczelni Wyższych było Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu przy udziale Urzędu Miasta Nowego Sącza, a portal Sadeczanin.info był jednym z patronów medialnych imprezy.

(JB)

Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu