Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
29/05/2014 - 12:02

Sądeckie studentki na warsztatach teatralnych w Londynie

Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności z Nowego Sącza zorganizowała w dniach 11-17 maja wyjazd na warsztaty teatralne do Londynu dla pięciu studentek anglistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Tygodniowe zajęcia odbywały się w ramach projektu Aktywne Społeczności dla Europy finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Brało w nich udział 40 młodych ludzi z 7 krajów Europy (Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Polski, Słowenii, Bułgarii, Włoch i Czarnogóry).
Warsztaty w Londynie miały na celu wyszkolenie trenerów którzy w swoich krajach przygotują przedstawienia „teatr uciśnionych”, metodę motywowania do współpracy i działania, wyrażania swojej własnej opinii oraz przedstawiania własnych rozwiązań dotyczących problemów społecznych – mówi prezes Fundacji Piotr Grześków.
Wszystkie przedstawienia wezmą udział w międzynarodowym konkursie, którego zwycięzcy pojadą w nagrodę do Brukseli.
Wiedzę, którą zdobyłam na warsztatach niewątpliwie wykorzystam, przy tworzeniu przedstawienia związanego z „teatrem uciśnionych”, które mam zamiar zrealizować już w najbliższym czasie. Dodatkowo, umiejętności zdobyte podczas warsztatów z pewnością będą dla mnie bardzo przydatne w pracy pedagogicznej, ale nie tylko. Jest to doskonały sposób na przeprowadzenie ciekawych zajęć z każdą grupą wiekową, a jednocześnie sposób na świetną zabawę – mówi jedna z uczestniczek, Marzena Pajor. – Warsztaty ACE były bardzo dobrze zorganizowane i profesjonalnie przeprowadzone. Najbardziej zaskakująca była bardzo przyjazna i otwarta postawa uczestników dla których wystarczyło zaledwie 5 dni, aby tak zżyć się ze sobą, że aż nie chciało się nam rozstawać i kończyć „londyńskiej przygody”.

Czas jaki spędziłam w Londynie w ramach projektu Active Communities for Europe był bardzo owocnym i pełnym wrażeń momentem w moim życiu. Te 7 dni okazały się być świetnym doświadczeniem dla każdej z nas, poszerzając naszą wiedzę o mnóstwo różnych technik współpracy z innymi ludźmi, wyrażania swoich uczuć, emocji, poznanie nowych kultur, obyczajów oraz niestety problemów z jakimi boryka się młodzież z krajów, z których przedstawiciele uczestniczyli z nami w tych warsztatach – zaznacza Katarzyna Mróz, uczestniczka projektu. – Zajęcia były przygotowane perfekcyjnie tak, że nikt nie mógł się na nich nudzić. Zdziwiła mnie także aktywność i zaangażowanie ludzi z innych krajów, którzy uczestniczyli z nami w tym projekcie, nie spodziewałam się że tak duża liczba młodych ludzi może czuć się odpowiedzialna za swój kraj i jest gotowa podjąć walkę z brakiem aktywności obywatelskiej w swoim okręgu lokalnym. Bez wątpienia warsztaty w których uczestniczyłyśmy nauczyły nas wrażliwości na ludzką krzywdę oraz większej aktywności w życiu społecznym Europy.

Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności została założona w 2012 roku przez Piotra Grześków i Bartłomieja Leśniaka. Działa na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego i ma na celu wspieranie, promocję i pomoc w rozwoju zainteresowań naukowych i kreatywności dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty rozbudzające zainteresowania techniczne wśród dzieci i młodzieży przy wykorzystaniu robotów Mindstorms najnowszej generacji. Obecnie realizuje również projekt „Lepiej zrozumieć niż znienawidzić” w ramach programu „Obywatele dla demokracji” Funduszy EOG – tzw. „mechanizmu norweskiego”, propagujący wielokulturowość naszego regionu i walczący z agresją i nietolerancją korzystając z nowoczesnych technologii. Projekt jest przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej, a dla najaktywniejszych uczestników jest przewidziany atrakcyjny wyjazd do Norwegii w ramach wymiany z organizacją pozarządową Norsk Folkehjelp z Bergen.







Dziękujemy za przesłanie błędu