Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
29/05/2022 - 12:25

Sądeckie akcenty podczas Targów Książki w Warszawie. To ostatnie godziny imprezy

Dzisiaj ostatni dzień Targów Książki w Warszawie. To już ostatnia chwila na książkowe zakupy. „Sądeczanin” podczas największej czytelniczej imprezy w Polsce wśród rzeszy wystawców „wyłowił” także sądeckie akcenty. Wystawców, którzy gościli dwa tygodnie temu na 4. Sądeckich Targach Książki, orgaznizowanych przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. W tym gronie znaleźli się między innymi Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Paweł Leśniak, sądeczanin, autor książek fantasy, czy Wydawnictwo Pedagogiczne.

Czytaj także: „Sądeczanin” na warszawskich targach książki. Tutaj są jej miłośnicy

Rafał Skąpski promował dwutomową publikację „Dziwne jest serce kobiece” na stoisku Wydawnictwa „Czytelnik”, które wydało tę publikację. To spisane przez niego pamiętniki, które prowadziła jego babcia Zofia z Odrowąż – Pieniążków Skąpska. Kto zagłębił się w treść tych pamiętników ten z czystym sercem może powiedzieć, że życie tej kobiety to gotowy, pasjonujący scenariusz na film biograficzny. Film o kobiecie niezwykłej z przełomu wieków wyrastającej ponad swoje czasy.

Rafał Skąpski, prezes Fundacji Historia i Kultura, które jest organizatorem Targów Książki w Warszawie wystawiał to dwutomowe dzieło przed dwoma tygodniami podczas 4. Sądeckich Targów Książki w Nowym Sączu.

Rafał Skąpski zapytany, który raz uczestniczy w Targach Książki w Warszawie przyznał, że naprawdę trudno mu zliczyć, bo na te targi zaczął chodzić jeszcze jako młody człowiek. Wtedy takie kiermasze i targi, jak zaznaczył też odbywały się w maju.

- One były organizowane tutaj pod Pałacem Kultury i Nauki, ale też pamiętam, że i w Alejach Ujazdowskich, troszkę w innym terminie. Ale to miejsce w maju zawsze tętniło tym klimatem, zapachem książek, spotkaniami autorskimi z ludźmi, którzy te książki piszą. Potem role, w jakimś sensie się odwróciły. Z gościa stałem się gospodarzem.

Rafał Skąpski jest od kilkunastu lat związany z organizacją targów książki w Warszawie. Obecnie jest prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Towarzystwo to co roku przyznaje nagrodę sezonu wydawniczego – statuetkę „Ikar” i dyplom honorowy. W poprzednich latach ta statuetka powędrowała do: Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, Olgi Tokarczuk (jeszcze przed nagrodą Nobla), Józefa Hena, Eustachego Rylskiego (urodzonego w Nawojowej).

W tym roku ta statuetka została przyznana ukraińskiej pisarce Oksanie Zabużko, która miała wykład inauguracyjny na otwarcie tej imprezy.

Czytaj także: „Sądeczanin” na warszawskich targach książki. Wyjątkowe spotkania autorskie

- Ona wygłosiła w tym roku formułę: Targi Książki w Warszawie uważam za otwarte” – dodał nasz rozmówca.

Rafał Skąpski podkreślił jedno, że z czytelnictwem w Polsce nie jest tak źle. Tegoroczne targi pokazały, że głód książki jest. Są osoby, które chętnie czytają i nie wyobrażają sobie życia bez książki.

- Trzeba wziąć też pod uwagę i to, że żyjemy w erze nowych mediów i biorąc również i to pod uwagę mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że czytelnictwo nie zamiera – dodał Rafał Skąpski. – Nie ma zmierzchu książki tradycyjnej i nie ma zmierzchu czytelnictwa. Ale też wszyscy musi troszczyć się o to, aby to czytelnictwo pobudzać w młodym pokoleniu i na pewno niedawno zorganizowane w Nowym Sączu 4. Sadeckie Targi Książki temu też służą i informacje rozpropagowywane na ten temat przez portal Sądeczanin.info i miesięcznik „Sądeczanin”.

Na targach w Warszawie wypatrzyliśmy również Wydawnictwo Pedagogiczne, które gościliśmy dwa tygodnie temu na 4. Sądeckich Targach Książki.

- Targi w Nowym Sączu były świetnie zorganizowane, bardzo się nam podobało. Dużo różnych imprez, ciekawych rozmów, wywiadów ze znanymi i mniej znanymi osobami. Targi Książki w Warszawie, jeśli chodzi o imprezy tego rodzaju to najwyższa półka – mówi Kinga Stelmach, reprezentująca Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP Kielce. - Tysiące odwiedzających. Czytelnicy oglądają, wezmą wybraną książkę, przejrzą ją, a jeśli ich zainteresuje kupią. Niejednokrotnie uczestniczą tutaj w różnych spotkaniach autorskich, warsztatach. Niedawno od naszego stoiska odeszła grupa młodzieży z Ukrainy, która poprosiła o konkretne publikacje (ćwiczenia ortograficzne). Przygotowaliśmy dla nich taki pakiety i po nie mają zgłosić się.

Czytaj także: "Sądeczanin" na warszawskich Targach Książki. Chce się czytać! [ZDJĘCIA]

Podczas Targów Książki swoje książki promował także nowosądeczanin, Paweł Leśniak (Wydawnictwo Nocą), były piłkarz.

- Na tych targach jestem po raz pierwszy jako wystawca – powiedział Sądeczaninowi Paweł Leśniak. – Frekwencja jest olbrzymia. Oprócz kilku wydanych już swoich książek do Warszawy przywiozłem także komiksy, które również sam ilustruje.

Paweł Leśniak obraca się w gatunkach fantasy, triller, horror.

- Jestem na targach, bo bardzo sobie cenie kontakt z czytelnikiem. Lubię z czytelnikami porozmawiać, jak oceniają moją książkę – dodał pan Paweł.

Paweł Leśniak swoją pierwszą książkę „Równowaga” napisał w wieku 23 lat, kiedy jeszcze grał w Sandecji. Po wakacjach wydaje już czwartą książkę, rysuje także komiksy.

[email protected], fot. IM.

„Sądeczanin” na warszawskich targach książki. Wyjątkowe spotkania autorskie




W Targach Książki w Warszawie uczestniczy w tym roku ponad 500 wystawców z 13 krajów, między innymi z Francji, Hiszpanii, Niemiec czy też Armenii. Tegoroczne targi to nie tylko stoiska, ale i inne wydarzenia, między innymi spotkania autorskie z pisarzami, aktorami, przedstawicielami świata kultury, dziennikarzami. Wymieńmy niektóre nazwiska: Edyta Jungowska, Rafał Skąpski, Czesław Bielecki, Krzysztof Zanussi, Tomasz Raczek, Beata Pawlikowska, Mariusz Szczygieł, Marcin Kydryński, Zbigniew Lew Starowicz.






Dziękujemy za przesłanie błędu