Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
13/07/2018 - 23:15

Sądecki chór Scherzo zajął drugie miejsce na festiwalu w Międzyzdrojach

Ostry chrzest miało 10 nowoprzyjętych chórzystów Scherza. Wraz ze swymi 23 kolegami i koleżankami o dłuższym stażu uczestniczyli w ostatnim tygodniu nauki szkolnej, od 17 do 22 czerwca, w 53. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Młodzieżowy Chór „Scherzo” I LO w Nowym Sączu wystąpił pod dyrekcją dra Andrzeja Citaka.

Chór Scherzo w Międzyzdrojach
Sądecki chór wystąpił na tym prestiżowym festiwalu po raz pierwszy w 30-letniej historii swojej działalności. Do zmagań  konkursowych przystąpiły chóry akademickie, dorosłe, młodzieżowe i dziecięce z Polski, Szwecji, Czech i USA. Nasz zespół uczestniczył w dwóch konkursach: Musica Sacra i Muzyka Współczesna.

W pierwszej kategorii chór zaprezentował 5 utworów religijnych. W kategorii muzyki współczesnej zespół zaśpiewał 7 utworów, spośród których 3 były oceniane przez międzynarodowe jury. Spośród pieśni współczesnych największy aplauz uzyskał utwór „Babethandaza” czyli tzw. dżungla z imitacjami odgłosów zwierząt i ptaków.

Sądecki chór po raz kolejny zaprezentował się z jak najlepszej strony zajmując drugie miejsce - srebrny dyplom, konkurując na równi z chórami profesjonalnymi. Była to kolejna poprzeczka osiągnięć międzynarodowych po festiwalach w Barcelonie w 2016 r. oraz w Grecji w 2017 r.

W drugim tygodniu pobytu nad Bałtykiem odbył się obóz szkoleniowo-wypoczynkowy, którego celem było przygotowanie repertuaru do specjalnego koncertu z okazji 200-lecia I LO, który odbędzie się 4 listopada br. W programie tego koncertu usłyszymy słynny „Magnificat” Jana Sebastiana Bacha z udziałem profesjonalnej orkiestry barokowej Il Tempo z Warszawy oraz solistów - absolwentów szkoły.

Pobyt na obozie połączony był również z wypoczynkiem. W przerwach miedzy próbami młodzież plażowała i zwiedzała region m.in. ostoję żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Trasa nad Bałtyk prowadziła przez terytorium Niemiec, gdzie młodzież zwiedziła najpierw Berlin, a drodze powrotnej Drezno.

Fot. archiwum chóru

Chór Scherzo zabłysnął w Międzyzdrojach
Sądecki chór po raz kolejny zaprezentował się z jak najlepszej strony, zajmując drugie miejsce podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)