Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 października. Imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora
28/11/2016 - 08:55

Ryterska akademia śpiewa, gra i tańczy

Dużo radości i niezapomnianych wrażeń przyniósł dzieciom z ryterskiej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum udział w warsztatach pn. „Mała Akademia Folkloru”, zorganizowanych 21 listopada br. przez MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Czym jest etnodizajn, jakie są tajniki powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych, jak stworzyć własny wzór i przenieść go potem na T-shirt, w sposób niezwykle kreatywny przedstawiła p. Monika Zielińska-Klimczak, angażując do działania wszystkich uczestników zajęć.

Okazją do zapoznania się z tradycyjnymi instrumentami pasterskimi było spotkanie z Wojciechem Boguckim. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska, dotknąć i posłuchać, jak grają: dudy, basy, trombita, okaryna, skrzypco-trąbka oraz różnego rodzaju piszczałki. Same również wykonały własne piszczałki. Całością koordynowała pomysłodawczyni Małej Akademii Folkloru,  Monika Kurzeja.

Warsztaty w MCK SOKÓŁ to jedno z wielu działań w ramach Ryterskiej Akademii Muzyki I Tańca, tj. projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, prowadzonego przez pomysłodawców - pracowników Urzędu Gminy w Rytrze. Projekt, w całości dedykowany ryterskim dzieciom, dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców Rytra oraz wielu innym osobom sympatyzującym z Rytrem.

W ramach Ryterskiej Akademii Muzyki i Tańca zakupiono instrumenty muzyczne (skrzypce i basy), zakupione zostaną również stroje regionalne, prowadzone są warsztaty wokalno-taneczne, nauka gry na instrumentach tradycyjnych, spotkania i zajęcia wyjazdowe. Dzieci i młodzież ryterskich szkół biorące udział w projekcie tworzą jednocześnie zespół regionalny Rytrzoki, działający pod opieką dyrektora szkoły Wiesławy Pawlik oraz prowadzących zespół nauczycieli:  Czesławy Ryżak,  Renaty Dudczak oraz Piotra Kuliga.

Działalność i występy dziecięcego zespołu uświetniają wiele lokalnych imprez i wydarzeń kulturalnych. Przyczyniają się do kultywowania tradycji górali nadpopradzkich i spuścizny kulturowej naszych przodków, upiększając ją jednocześnie swoją dziecięcą radością i zapałem.

Paweł Gawlak, UG Rytro
Fot. Paweł Augustyn, Paweł Gawlak, Piotr Gryźlak

Ryterska akademia śpiewa, gra i tańczy

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu