Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
11/12/2016 - 12:30

Ryszarda Miłka „Żywioł abstrakcji”. Wystawa w CIT [zdjęcia]

W Centrum Informacji Turystycznej oglądać można wystawę obrazów Ryszarda Miłka. Tym razem mistrz pasteli prezentuje swoje akrylowe i olejne wielobarwne abstrakcje. – Maluję to, kim jestem. W malarstwie znajduje się wszystko o mnie i o świecie, w którym żyję – zaznacza Miłek.

Miłośnicy sztuki Ryszarda Miłka nie mogą doczekać się wystawy jego pasteli. Za to już po raz kolejny artysta prezentuje swoje obrazy olejne i akrylowe.

– Nadal maluję pastelami, wiele dzięki nim osiągnąłem, ale aktualnie połowa moich obrazów powstaje w technice olejnej i akrylowej – mówi Miłek, jeden z najbardziej cenionych w Polsce i na świecie sądeckich malarzy. Wielu znawców i miłośników sztuki przyrównuje jego malarstwo do muzyki, zwłaszcza jazzowej. Miłkowi z jednej strony udaje się znakomicie łączyć bogactwo kolorów z drugiej – wiele razy zachwycił np. monochromatycznymi pastelami. W przypadku obrazów olejnych często w bogatą paletę barw wkomponowuje czarne pociągnięcia.

Zobacz: Nagroda im. Dra Jerzego Masiora za 2016 rok dla Małgorzaty Wygody [zdjęcia]

***
Ryszard Miłek zrealizował ponad 75 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 130 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i USA. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Jego ulubioną techniką jest pastel, ale tworzy również w akrylu, a także dużoformatowe murale. Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany – m.in.: Światowe Biennale Sztuki w Londynie 2013 (II nagroda), Światowe Biennale Sztuki w Chianciano 2013 (III nagroda), Europejskie Biennale Pasteli 2013, Nowy Sącz, Kolekcja Pastelu Współczesnego, Pałac Sztuki Kraków 2013. Otrzymał także I nagrodę na Biennale Pasteli w 1996 roku; nagrodę im. J. Madeyskiego na 4. Międzynarodowym Biennale Pasteli, 2008; I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Pasteli,2011. Pisze teksty z zakresu krytyki artystycznej. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Polsce, USA, Anglii, Francji, Niemczech, Australii. Jego pasją jest również kickboxing i karate (był zarówno zawodnikiem jak i trenerem).

(JB), fot. JB

Ryszarda Miłka „Żywioł abstrakcji” – wernisaż w CiT, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)