Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
01/05/2021 - 13:30

Rozpoczynają się nabożeństwa majowe. Litania loretańska ma nowe wezwania

Maj w Kościele katolickim to czas w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. Każdego dnia wierni śpiewają w kościołach nabożeństwa majowe zwane także "majówkami". Wielu z nich gromadzi się przy kapliczkach, których u nas, na Sądecczyźnie, nie brakuje.

Maj dla katolików jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. W tych dniach, parafie i rodziny intensywniej modlą się za wstawiennictwem Maryi. Wierni spotykają się w kościołach i przy kapliczkach, gdzie wspólnie odmawiają litanię loretańską i śpiewają pieśni maryjne.  

Po raz pierwszy nabożeństwo majowe zostało odprawione w Polsce w kościele Świętego Krzyża w Warszawie  w 1852 r. Po 30 latach było już znane we wszystkich parafiach i stało się bardzo popularne.

Zobacz też Maj miesiącem nabożeństw ku czci Matki Bożej

Na majówkach przy kapliczkach gromadzą się zarówno ludzie starsi, jak i młodzi. Nie brakuje także dzieci, wśród których majówki cieszą się szczególnym zainteresowaniem. W wielu miejscach modlitwa przy kapliczkach nabiera bardzo uroczystego charakteru. Uczestniczy w niej kapłan, gra orkiestra, a przy kapliczce gromadzą się tłumy ludzi.

W tym roku tekst Litanii Loretańskiej nieco zmieni się. Papież Franciszek wprowadził do modlitwy trzy nowe wezwania: „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei”, „Pociecho migrantów”, które zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 r. W obecnym kształcie Litania loretańska ma 55 wezwań do Matki Bożej. 

Jeśli chcesz zobaczyć aktualny tekst litanii loretańskiej, kliknij TUTAJ. (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. Archidiecezja Krakowska, Fot. Ilustracyjna RG)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”