Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/11/2020 - 10:30

Rozpoczyna się adwent. To czas oczekiwania na przyjście Chrystusa

Rozpoczyna się adwent, który jest czasem zadumy i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. W tym wyjątkowym okresie warto się na moment zatrzymać i pomyśleć o tym, co w życiu jest najważniejsze, a co mogliśmy zagubić w codziennej gonitwie.

Adwent trwa cztery tygodnie. Rozpoczyna się nieszporami czwartej niedzieli przed Bożym Narodzeniem, a kończy się nieszporami Wigilii. Okres adwentu dzieli się na dwie części. W pierwszej, która trwa do 16 grudnia, w czytaniach liturgicznych usłyszymy o powtórnym przyjściu Chrystusa na końcu czasów. Dopiero druga część Adwentu od 17 do 24 grudnia jest czasem bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jest to dość stary zwyczaj, który był znany w Rzymie już na przełomie V/VI wieku.

Okres adwentu jest bardzo bogaty w symbolikę. Kapłan ma fioletowy kolor szat, który wskazuje na okres pokuty, zadumy. Jedynym wyjątkiem jest trzecia niedziela adwentu kiedy jest kolor różowy, który wprowadza trochę światła, uzmysławia nam, że już za niedługo będziemy przeżywać święta Bożego Narodzenia.

Jednym z symboli adwentowych jest również wieniec, który znajduje się w każdym kościele przed ołtarzem. W tym wieńcu umieszczone są cztery świece. Każda z nich symbolizuje jedną niedzielę adwentu i z każdą kolejną niedzielą te świece są zapalane.

Tradycja odprawiania rorat pojawiła się w Polsce około XIII wieku. Prawdopodobnie dotarła do naszego kraju z Węgier, za sprawą św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego. To właśnie jemu przypisuje się wprowadzenie jutrzni adwentowej w Krakowie. W XVI wieku roraty stały się bardzo popularne. Odprawiano je już nie tylko w czasie adwentu, ale przez cały rok, a to za sprawą Zygmunta I Starego.

Król sfinansował utworzenie kapeli Rorantystów, składającej się z duchownych. Do ich obowiązków należało wykonywanie śpiewów roratnich raz w tygodniu przez cały rok, a w okresie adwentu codziennie. Obyczaj ten zachował się aż do XIX wieku. Wtedy w związku ze spadkiem popularności nabożeństwa, powrócono do odprawiania rorat tylko w okresie adwentu, a ich formuła była różna, w zależności od przywilejów gminy.

Dopiero w XX wieku, kardynał Stefan Wyszyński ujednolicił ich kompozycję.  Kolejne zmiany nastąpiły po II Soborze Watykańskim, kiedy ustanowiono, że msze wotywne mogą być odprawiane tylko w dni nie świąteczne, a więc zakazano odprawiania rorat w niedziele, Wigilię Bożego Narodzenia oraz święto Niepokalanego Poczęcia Maryi.

Adwent to czas, który ma przygotować wiernych do świąt Bożego Narodzenia, ale wcale to nie jest takie łatwe w dzisiejszych czasach, ponieważ ludzie są zabiegani i pochłonięci pracą. Wiele godzin spędzają w centrach handlowych i często nie mają czasu, aby choć jeden raz uczestniczyć w mszy roratniej. Mimo licznych obowiązków, w tym szczególnym czasie, warto się zatrzymać choć na chwilę, wstać wcześnie rano, pójść do kościoła i wziąć udział w roratach. Warto przygotować się odpowiednio na przyjście Jezusa Chrystusa. ([email protected], DK, fot. Ilustracyjna)







Dziękujemy za przesłanie błędu