Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/04/2016 - 09:00

Rola edukacji w projekcie „Wiedza – Tolerancja – Integracja”

Projekt „Wiedza – Tolerancja – Integracja” prowadzony przez Fundację Rozwoju Regionalnego Viribus Unitis z Nowego Sącza realizowany był w ramach programu EEA Grants finansowanych przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein. Donatorzy ci szczególną wagę przywiązują do budowy i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także wspierania rozwoju młodzieży. Projekt „Wiedza – Tolerancja – Integracja” łączy oba te priorytety.

Harmonijne koegzystowanie społeczności polskiej i romskiej w subregionie sądeckim wymaga większej wiedzy, lepszego poznania się dwóch środowisk oraz zniwelowania narosłych przez pokolenia uprzedzeń. Najprostszym narzędziem do osiągnięcia tych celów jest edukacja. Ważne jednak jest to, aby treści podawane były w sposób atrakcyjny i inspirujący młodych ludzi do dalszego, samodzielnego poszerzania wiedzy.

Dlatego bardzo ważnym elementem projektu były prelekcje odbywające się w szkołach, realizowane poza lekcjami, w formie połączenia wykładu z rozmową, skierowane i dostosowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Prelekcje dotyczyły historii, kultury i zwyczajów Romów, ze szczególnym uwzględnieniem realiów południowej Polski. W czasie zajęć wykorzystane zostały wydawnictwa, w tym również te opracowane i wydane przez Fundację Viribus Unitis, jak kalendarium historii Romów na ziemi polskiej.

Prelekcje odbyły się w szkołach na terenie powiatu limanowskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego, w miejscowościach: Marcinkowice, Klęczany, Ochotnica Dolna oraz Nowy Sącz.

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i stanowiły dobre przygotowanie merytoryczne do konkursów wiedzy przeprowadzonych w dalszym etapie realizacji projektu „Wiedza – Tolerancja – Integracja”.

Łącznie przeprowadzono 40 prelekcji, które zgromadziły około 750 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Ważne było też to, że prelekcje zainspirowały część uczniów do dalszego poszerzania swej wiedzy, tyle, że już we własnym zakresie.

Najważniejszym jednak efektem było podniesienie wiedzy i świadomości, które konieczne są do przyszłej lepszej integracji i współpracy młodzieży z obu grup narodowościowych.

Projekt „Wiedza-Tolerancja-Integracja” współfinansowany jest z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.







Dziękujemy za przesłanie błędu