Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
18/12/2012 - 13:00

Rekolekcje akademickie: Jak powinno się przeżywać adwent

Adwent, czas radosnego oczekiwania - jak powinien go przeżyć młody człowiek? Odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić ksiądz Ryszard Pelc podczas rekolekcji adwentowych „Wzrastać do pełni Człowieczeństwa” zorganizowanych przez duszpasterstwo akademickie „Strych” przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu przez opiekuna duszpasterstwa o. Pawła Adamarka.
Przez trzy dni nauk rekolekcyjnych od niedzieli (9 grudnia) do wtorku (11 grudnia) w godzinach mszy wieczornej wierni mieli okazję słuchać ciekawych rozważań na tematy ludzkiej egzystencji, drogi, celu i kresu naszych dni.
Rekolekcje rozpoczęły się od rozważań na temat końca świata. Ksiądz Ryszard w swoich przemyśleniach poruszył kwestie aktualnych spekulacji jak i posługując się księgą apokalipsy mówił o prawdziwym kresie. Podstawową nauką płynącą z jego słów było to, że prawdziwy katolik nie powinien się bać końca świata, bo będzie to kres ziemskiej pielgrzymki, okres radości, gdy powróci Jezus, a dla ludzi nadejdzie królestwo Pana.
Drugi dzień nauk obfitował w metafory źródła życia, a podstawową myślą był cel naszej ziemskiej wędrówki, to do czego zmierzamy, dążenie do nieba a nie sprawy bieżące. Właśnie ta ostateczna nagroda – życie wieczne powinni być celem ludzkiej egzystencji.
Dzień trzeci i ostatni ksiądz Ryszard poświęcił na temat drogi przez życie, tego jak żyjemy i co nami kieruje. Mówił o bożkach współczesnej ludzkości, o trudzie doczesności. Porównywał również życie do żeglugi po morzu gdzie także sam kościół jest okrętem atakowanym z wielu stron, który jednak nie tonie i płynie dalej.
Jak powiedział sam ksiądz Ryszard rozważania oparł na czterech obszarach: Sens życia, Koniec świata, Życie jako droga, Cel życia.
Należy również wspomnieć o spotkaniach organizowanych po rekolekcjach w pomieszczeniach duszpasterstwa akademickiego, gdzie można było napić się herbaty oraz uczestniczyć w ciekawych rozmowach w bardzo miłym towarzystwie oraz wysłuchać wielu inspirujących refleksji.
Na słowa uznania zasługuje także oprawa dźwiękowa zapewniona przez zespół „Odpowiedź Pana”, która stała na bardzo wysokim poziomie.
Rekolekcje należy uznać za bardzo pouczające i wzbogacające życie duchowe, będące solidną dawką mądrości na okres adwentu. Pozostaje jedynie czekać na kolejne takie inicjatywy ze strony ojca Pawła i „Strychu”, abyśmy mogli „Wzrastać do pełni Człowieczeństwa”.

Łukasz Górszczyk, student PWSZ w Nowym Sączu
Fot. kolejowa.plDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)