Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/08/2015 - 13:38

Pszczoły opanowały Sądecki Park Etnograficzny i Podegrodzie

Pomimo lejącego się z nieba żaru sporo osób wzięło dzisiaj (8 sierpnia) udział w Wielkim Dniu Pszczół w sądeckim skansenie i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu. Wielki Dzień Pszczół powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem.
W skansenie można było dowiedzieć się o: o życiu i znaczeniu pszczół dla ludzi,
o rodzajach i właściwościach miodu i innych produktach pszczelich, jak możemy pomóc pszczołom i na czym polega praca pszczelarza. O tajnikach zawodu opowiadał Kazimierz Korczyński, mistrz pszczelarski z Nowego Sącza i przewodniczący Związku Sybiraków.

- Mam pasiekę na dwadzieścia parę uli dziesięć kilometrów za miastem. To dla mnie jednocześnie hobby i relaks.

Dorośli i dzieci mogli nauczyć się: jak z różnych materiałów wykonać pszczołę,
zatańczyć taniec pszczół, jak rozwiązać "pszczelą krzyżówkę" i jak zbudować i ozdobić tekturowy domek dla pszczół.

W skansenie spotkaliśmy m.in.: Karolinke i Amelkę z Niskowej, Zuzię, Natalkę i Amelkę z Myślca, które świetnie bawiły się podczas dzisiejszego święta.

Dla odwiedzających skansen przygotowano szereg atrakcji: konkurs na najpiękniejszą pszczółkę, przymierzanie kapelusza pszczelarza, zabawy zręcznościowe, malowanie twarzy, degustacja miodu, można było sobie także zrobić fotografię ze smokiem, który pszczół się nie boi i wybrać się na spacer po sądeckim skansenie w poszukiwaniu uli.

Pomysłodawcą obchodów dzisiejszego święta są pracownicy, jedynego w Polsce, przedszkola o profilu apiterapeutyczym "Danapis".

- To święto obchodzimy regularnie w naszym przedszkolu, a w skansenie po raz pierwszy i cieszymy się, że tyle osób bawiło się dzisiaj z nami - mówi Beata Kawa z Przedszkola Niepublicznego Danapis.

W Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu goście wzięli udział w: spotkaniu z pszczelarzem, zapoznali się z życiem pszczół i produkcją miodu, poznali „5 Zasad Przyjaciół Pszczół”. Czekały na nich także zabawy i gry ekologiczne, wspólne tworzenie kwietnej łąki i pszczół z bibuły, projektowanie uli i inne zadania. Można było także zwiedzić Muzeum Lachów Sądeckich i degustować miód.

Na każdego przyjaciela pszczół czekały upominki z pszczółką.

Pierwszy raz święto odbyło się w 2013 roku w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski (w szczególności na terenach wiejskich).

W tym roku Wielki Dzień Pszczół jest obchodzony już po raz trzeci w ponad 50 placówkach przyrodniczych w całej Polsce - ogrodach botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Niepubliczne Przedszkole DANAPIS włączyły się do akcji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”, której partnerem jest Fundacja Nasza Ziemia. Niewykluczone, że Wielki Dzień Pszczół będzie się w skansenie odbywał cyklicznie. Organizatorzy chcą, aby święto odbywało się co roku 8 sierpnia i na stałe wpisało się w kalendarz ekologicznych świąt Polaków.

(Rob)
Fot. Rob


 






Dziękujemy za przesłanie błędu