Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
06/03/2018 - 15:30

Przyszowa: Pamiętali o Zapomnianych Niezłomnych Ziemi Limanowskiej, nie tylko poprzez bieg! [Zdjęcia]

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom Biegu Tropem Wilczym, jaki po raz trzeci został zorganizowany w Przyszowej - malowniczo położonej miejscowości o bogatej tradycji patriotycznej. Jednakże członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK oddali hołd Niezłomnym nie tylko przez udział w biegu!

- Dla nas wszystko rozpoczęło się od wizyty na cmentarzu, gdzie w skromnej mogile, spoczywa niezwykła osoba - Genowefa Kroczek ps." Lotte ". Wartą honorową, zniczem, krótką modlitwą, wiązanką kwiatów, którą w imieniu IPN Oddział Kraków złożył dr Dawid Golik, uczciliśmy jej pamięć. Następnie cześć z nas wzięła udział w biegu - oczywiście tradycyjnie w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Szczególnie dla nas jest miły fakt, że wśród Pań triumfowała Andżelika Brończyk ps. " Tosia " - członkini naszego stowarzyszenia. Same zawody zgromadziły ponad 200 osób - relacjonuje Paweł Sułkowski Wiceprezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK 

Zobacz też: Kamienica: chwila nieuwagi, zderzenie i dachowanie samochodu [Zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w wiejskiej świetlicy w Przyszowej, na sesji popularno-naukowej "Zapomniani Niezłomni Ziemi Limanowskiej". Wśród zgromadzonych byli obecni krewni zarówno Genowefy Kroczek, jak i Zygmunta Warzuty ps. "Śmiały", którym dr Dawid Golik poświęcił swój wykład, nakreślając w sposób barwny i plastyczny ich życiorysy. Występujący potem Przemysław Bukowiec - członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, szczegółowo opisał metodologię działania aparatu Urzędu Bezpieczeństwa na Limanowszczyznie w 1945 roku oraz przypomniał zgromadzonym większe akcje, jakie przeprowadziło Podziemie Antykomunistyczne przeciwko komunistycznej władzy na tych terenach. Całość sesji dr Dawid Golik zakończył apelem o kultywowanie pamięci o takich osobach jak "Lotka" czy "Śmiały". Nie można nie wspomnieć, że to spotkanie historyczne nie odbyłoby się, gdyby nie starania miejscowego działacza społecznego Rafała Cabały.

Zobacz też: Mszana Dolna: Jak oni to robią? Kolejny medal dla Łętowianki!

[email protected], Żródło/Fot. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AKDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)