Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
05/06/2015 - 06:54

Przygotowały regionalne potrawy i zachwyciły Warszawę

W Warszawie odbył się ogólnopolski finał IV edycji Konkursu dla ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący polskie produkty, zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację w Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. W stolicy doceniono talent kulinarny uczennic z Muszyny.
Z pośród 77 zespołów zgłoszonych się do konkursu, jury w II etapie wybrało 10 , które spotkały się w finale ogólnopolskim w Warszawie i gotowały na żywo w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości w Hali Makro .
Uczennice z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie Klaudia Polańska i Zuzanna Kmiecik z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych otrzymały w finale konkursu wyróżnienie o wartości 1000 zł za najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący polskie produkty. Tym samym uplasowały się na V miejscu w klasyfikacji ogólnopolskiej, zaraz za najlepszymi szkołami z Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia , Olsztyna i Rzeszowa.
Jak przyznało jury, ranga i poziom konkursu był bardzo wysoki , a Klaudia i Zuzanna były najmłodszymi uczestniczkami konkursu ,pochodzącymi z najmniejszej miejscowości, dlatego tak cenne jest to wyróżnienie. Uczennice wykonały w finale Ciasto fasolowe przekładane konfiturą z jabłka łąckiego , suski sechlońskiej , miodu wielokwiatowego i miodu pitnego na puszystym sosie waniliowym.
W finałowym daniu zostały wykorzystane przede wszystkim produkty z grupy „Trzy Znaki Smaku”: Fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca , Miód z Sejnejszczyzny, Suska sechlońska , Jabłka Łackie , Czwórniak .
Organizatorami konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

(oprac. JB)
Fot. PZS w Muszynie


Dziękujemy za przesłanie błędu