Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
30/03/2020 - 23:10

Przez koronawirusa z Niskowej zamknięty kościół w Świniarsku!

Sprawa zakażenia księdza Krzysztofa Prokopa ma ciąg dalszy. Po kościele w Niskowej również świątynia w Świniarsku została zamknięta do odwołania, a tamtejsi duszpasterze z własnej woli poddali się rygorom kwarantanny.

Jak już donosił "Sądeczanin", Krzysztof Prokop, 49-letni proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Niskowej w piątek poczuł się gorzej, a niedzielne wyniki testu na obecność koronawirusa wszystko zweryfikowały. Okazały się pozytywne (ksiądz musiał mieć więc wcześniej kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2). Obecnie ksiądz Prokop jest leczony w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, który jest miejscem przyjęć chorych na COVID-19 w województwie małopolskim. Stan kapłana jest stabilny.

Z kolei, jak czytamy w poniedziałek na stronie parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku, w związku zarażaniem ks. dziekana z Niskowej, wszyscy kapłani posługujący w parafii w Świniarsku dobrowolnie poddali się kwarantannie argumentując to zachowaniem ostrożności wobec parafian (poniżej pełna treść komunikatu).

Zgodnie z apelem powiatowego sanepidu w Nowym Sączu, o czym już pisaliśmy, każda osoba, która miała kontakt z księdzem proboszczem z Niskowej od 20 marca do 27 marca br. jest zobowiązana zgłosić ten fakt i odbyć 14-dniową kwarantannę.

Więcej informacji tutaj: Pierwsze informacje od zakażonego księdza proboszcza z Niskowej

Kwarantanna duszpasterzy oznacza w praktyce również konieczność zamknięcia świątyni na ten czas. Również msze w plebanii musiałyby odbyć się bez udziału wiernych.

Niepokój budzi także fakt, że ksiądz Prokop jako dziekan administruje dekanatem Nowy Sącz-Zachód, w którego skład wchodzi 10 parafii: oprócz Niskowej i Świniarska także Brzezna, Chomranice, Długołeka-Świerkla, Marcinkowice, Nowy Sącz-Helena, Tabaszowa, Tęgoborze i Trzetrzewina. Czy szykują się kolejne kwarantanny? Czy inne kościoły mogłyby ulec zamknięciu? Będziemy informować na bieżąco.

(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)