Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
08/05/2020 - 11:30

Przedszkola w Korzennej, Gródku i Łososinie zamknięte. Powód? Za mało chętnych

Coraz więcej urzędów, firm i sklepów wraca do normalności. Powrót rodziców do pracy wiąże się z koniecznością zorganizowania opieki dla swoich pociech. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników rząd otworzył żłobki i przedszkola od 6 maja, jednak w większości gmin nadal pozostają zamknięte... Dlaczego? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Korzennej, Łososinie Dolnej i w Gródku nad Dunajcem.

Ostateczną decyzję w kwestii otwarcia żłobków i przedszkoli miały podjąć organy prowadzące placówki. I tak, Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna zadecydował, że przedszkola pozostaną zamknięte. Powód? Znikome zainteresowanie wznowieniem działalności placówek od 6 maja br., co zostało ustalone przez dyrekcje szkół, które prowadziły rozmowy z rodzicami.

Podobny komunikat pojawił się na stronie gminy Gródek nad Dunajcem. Działalność gminnego przedszkola „Bajkowa Kraina” oraz oddziałów przygotowania przedszkolnego przy szkołach podstawowych nie została wznowiona. – Zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach zorganizowanych na 234 rodziców zgłosiła zaledwie trójka – mówi Edyta Brongiel, zastępca wójta gminy. – Taka sytuacja utrzyma się do 24 maja, jednak dyrektorzy placówek mają obowiązek bycia w stałym kontakcie z rodzicami. Będziemy na bieżąco monitorować sprawę i informować naszych mieszkańców o dalszych decyzjach. 

Czytaj także: Nowy Sącz: wznawiają działalność miejskie żłobki. A przedszkola?

Z zajęć w oddziałach przedszkolnych na terenie gminy Korzenna skorzysta zaledwie kilkoro dzieci. – Cztery osoby zadeklarowały chęć uczęszczania na zajęcia, jednak na dzień dzisiejszy mamy pod opieką tylko jedno dziecko – informuje przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Trzycierzu. Ze względu na obowiązki zawodowe ich rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki. – Przedszkole w Korzennej jest otwarte i jesteśmy w gotowości, jednak na 50 osób żaden rodzic nie skorzystał z takiej możliwości – mówi Agnieszka Semla, dyrektor placówki.

W praktyce rodzice starają się zorganizować alternatywną opiekę dla maluchów. Dla zdecydowanej większości na posłanie dziecka do przedszkola na tym etapie jest jeszcze za wcześnie.

[email protected], fot. Pixabay.com

Dziękujemy za przesłanie błędu