Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
18/02/2015 - 10:51

Promocja monografii Grzegorza Olszewskiego

Prawnuk starosty Wawrzyńca Typrowicza przyjedzie do Nowego Sącza na promocję monografii sądeckiego historyka i regionalisty Grzegorza Olszewskiego.
W najbliższy piątek (20 lutego) w  Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbędzie się konferencja prasowa (początek spotkania o godz. 9.30). Podczas spotkania zostanie zaprezentowana praca Grzegorza Olszewskiego pt. „Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej”. ” licząca aż 704 strony. 

Przypominamy, że ta książka, która powinna być obowiązkową lekturą dla osób chcących poznać dzieje Sądecczyzny na przestrzeni wieków, została zgłoszona do Konkuru im. Ks. Prof. B. Kumora w kategorii "książka o Sądecczyźnie".

Autor pisze we wstępie: „Niniejsze opracowanie ma na celu przybliżenie historii administrowania sądeckim obszarem na przestrzeni wieków. Autor nie dążył do rozpracowania administracji w Sądeckiem z poziomu poszczególnych miast i wsi, ale z punktu widzenia całego regionu, w ogóle”.

W spotkaniu wezmą udział: Marek Pławiak – starosta nowosądecki, Grzegorz Olszewski – autor monografii, dr Robert Ślusarek – dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Jerzy Giza - wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie i Peter Nelson – mieszkający w USA prawnuk starosty nowosądeckiego Wawrzyńca Typrowicza, którego Sowieci  zamordowali w Charkowie w czasie II wojny światowej.

**
Grzegorz Olszewski, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,, autor licznychu artykułów historycznych. Publikuje w „Roczniku Sądeckim”, „Almanachu Sądeckim”, „Almanachu Łąckim” i „Sądeczaninie”. Członek redakcji „Almanachu Łąckiego” w latach 2009-2012, a także członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w latach 1997-1999. Autor książek: „Jazowsko. Dzieje wsi” (2009), „Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego” (2012) i rozdziału w książce „Śladami podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939–1953” (2013). Grzegorz Olszewski jest także Laureatem Honorowej Nagrody im. Szczęsnego Morawskiego „Sądecczyzna” z roku 2013 za książkę „Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego”.

Oprac: (Rob)
Fot. arch.
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”