Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/05/2021 - 08:55

Prof. Wojciech Kudyba z Nagrodą Nowakowskiego! Chciałoby się rzec "i co dalej?"

Nagroda literacka imienia Marka Nowakowskiego za 2021 rok powędrowała do profesora Wojciecha Kudyby. Pisarz, definiujący siebie mianem dumnego Nowosądeczanina, został właśnie doceniony za zbiór opowiadań "I co dalej?".

Ustanowiona przez Bibliotekę Narodową nagroda przyznawana jest od 2017 roku. Jej mottem przewodnim są słowa patrona "Nie jesteśmy znikąd".

Nagroda imienia Marka Nowakowskiego - cenionego prozaika i publicysty, nazywanego mistrzem opowiadań - stanowi wyraz uznania dla wymagającej literackiego kunsztu małej formy, jest nadawana za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Laureatów rokrocznie wyłania jury powołane przez dyrektora Biblioteki Narodowej w porozumieniu z wdową po pisarzu, panią Jolantą Nowakowską.

O przyznaniu tej nagrody profesowi Wojciechowi Kudybie miały przesądzić "konsekwencja i oryginalność, z jaką pisarz portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów, których głos wybrzmiewa w nagrodzonym tomie doniośle i przejmująco".

Z uzasadnienia kapituły konkursowej możemy się również dowiedzieć, że na szczególne uznanie zasługują mocne osadzenie nowelistyki Wojciecha Kudyby w codzienności, cechujące ją empatię i współczucie, obecność tematyki warszawskiej, formalne zróżnicowanie zamieszczonych w zbiorze opowiadań I co dalej?, wreszcie ich związek z najznakomitszymi tradycjami naszej literatury, w tym zwłaszcza z pisarstwem Patrona nagrody.

***

Profesor Wojciech Kudyba to ceniony poeta, pisarz i krytyk literacki. Urodził się 18 września 1965 roku w Tomaszowie Lubelskim. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W ramach stypendiów zagranicznych prowadził naukowe badania w uniwersytetach: Mons-Hainaut, Ruhr-Universität, Westfälische Wilhelms-Universität Münster i Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

W latach 1989-1998 pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Społecznych ”Splot” w Nowym Sączu, następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. im. Jana Długosza. Od 2006 r. pracuje w PWSZ w Nowym Sączu. Kierownik Katedry Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ. W 2015 roku został laureatem Nagrody literackiej im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii Sądecki Autor.

Profesor Wojciech Kudyba jest autorem rozpraw o literaturze współczesnej i artykułów naukowych publikowanych między innymi w ”Studiach Norwidianach”, ”Pamiętniku Literackim”, ”Tekstach Drugich” ”Ethosie”, ”Rocznikach Humanistycznych KUL” oraz ”Ruchu Literackim”.

W jego imponującym dorobku literackim znalazło się 7 wyjątkowych zbiorów poetyckich: "Wierność w małej rzeczy" (1992), "Zwykły porządek rzeczy" (1997), "Wiersze dla księdza Jana i innych bliskich osób" (1999), "Tyszowce i inne miasta" (2005), "Gorce Pana" (2007), "Ojciec się zmienia" (2011), "W końcu świat" (2014). Jest także autorem książek o literaturze najnowszej, między innymi "Wiersze wobec Innego" (2012), "Generacja źle obecna" (2014), "Próba bólu. O poezji Joanny Pollakówny" (2016) oraz książek prozatorskich: "Nazywam się Majdan" (2015), "Imigranci wracają do domu" (2018), "Kamienica" (2018), "Pułascy. Aut vincere, aut mori!”  Tom 1. (2020), czy ostatnio "I co dalej?".

Obecnie prof. Kudyba tworzy drugą część eposu o słynnym rodzie patriotów, uniwersalną opowieść o polskości i Polakach, w której pojawi się lokalny akcent. Znany sądecki autor rozsławia nasz region nie tylko w Polsce, ale również za granicą. (P.B.) Fot. Janusz Bobrek







Dziękujemy za przesłanie błędu