Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
05/11/2012 - 06:21

Prawosławni wspominają zmarłych po Wielkanocy

Wyznawcy prawosławia i katolicy obrządku wschodniego wspominają zmarłych w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – mówi Wiesław Piprek, znany przewodnik PTTK z Nowego Sącza. Tak jest na Ukrainie.
Pan Wiesław opowiada, że w tym dniu przynosi się na cmentarz różne wiktuały (pozostałości ze stołu świątecznego) i ucztuje na cmentarzu. Oczywiście nie może zabraknąć wódki. Kieliszek wódki wylewa się na grób, aby i zmarły świętował z nimi. Na grobie zostawia się trochę jedzenia dla zmarłego. Tak, jak to wygląda na załączonych zdjęciach, wykonanych przez sądeckiego przewodnika w 2009 roku na cmentarzu w Chocimiu.
„Będąc we Lwowie na cmentarzu po świętach Wielkanocnych można zauważyć na grobach resztki jedzenia ze świątecznego stołu: ciasto, jajeczko itd., które pozostawili członkowie rodzin odwiedzający cmentarz po świętach wielkanocnych” - wspomina Wiesław Piprek.

WARTO WIEDZIEĆ
Większość Ukraińców należy do Kościoła prawosławnego. U nich Święto Zmarłych wypada nie w chłodnym listopadzie, jak u nas, lecz na wiosnę, tydzień po Wielkanocy. Obchody tego święta różnią się w zależności od regionu Ukrainy, w którym się je kultywuje. Na południu obrzędy Prowady (czyli Święta Zmarłych) rozpoczynają się w świątyni. Wierni gromadzą się po to, by się pomodlić za dusze zmarłych oraz poświęcić przyniesione przez siebie jedzenie. Następnego dnia wierni idą na cmentarz, aby przy grobach w gronie rodzinnym zjeść poświęcone wcześniej jajka, słodycze i inne drobne przekąski. Charakterystyczne dla Prowady są: tradycyjne wieńce ze sztucznych kwiatów, nazywane „wienok” , które rodzina przynosi na grób zmarłego oraz pozostawiane na grobach słodycze dla dzieci.
Na zachodzie Ukrainy Prowadę rozpoczyna trzykrotne okrążenie cmentarza przez wiernych. Procesja odbywa się w rytmie śpiewanych przez zgromadzonych pieśni religijnych. Wzrok przyciągają liczne flagi i chorągwie będące symbolem wiary oraz krzyż, za którym podążają uczestnicy procesji. Zebrani odwiedzają groby osób, które zmarły w przeciągu minionego roku. Wraz z duchownym modlą się za dusze zmarłych. Następnie w centrum cmentarza, przy krzyżu głównym lub kapliczce, odbywa się msza - święci się jedzenie i śpiewając pieśni modli się za zmarłych. Po modlitwie wierni rozchodzą się do grobów rodzinnych, a dzieci rozpoczynają poszukiwanie słodkości wśród kwiatów i wieńców...
(s), źródło: www.infochoty.wawa.pl
Fot. Wiesław Piprek








Dziękujemy za przesłanie błędu