Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
19/06/2016 - 13:15

Poznaj Parafie Sądecczyzny: Parafia MB Różańcowej w Przydonicy

Przydonica, to mała wieś leżąca w powiecie nowosądeckim w gminie Gródek nad Dunajcem. Tutejsza parafia powstała ok. 1358 r.

PrzydonicaKrótkie informacje o parafii:

Diecezja: tarnowska

Dekanat: Zakliczyński

Gmina: Gródek nad Dunajcem

Data powstania parafii: 1358

Data konsekracji świątyni: 2012r.

Patron parafii: Matka Boża Różańcowa

Odpust: I niedziela października, niedziela po 28 sierpnia - MB Pocieszenia, niedziela po 20 października - św. Jana


Rys historyczny:

Parafia w Przydonicy powstała ok. 1358 r. z fundacji rycerskich rodów Gerałtów i Gryfitów. Niestety na przełomie XVI i XVII w. parafia nie posiadała duszpasterza. Z racji, że administrację nad nią przeją ksiądz z Podola (wieś położona nieopodal), parafia popadła w zależność filialną od Podola. Parafię ponownie erygował ks. bp Leon Wałęga w 1925r. Pierwotnie patronką parafii była św. Katarzyna, obecnie jest nią Matka Boża Różańcowa.

W parafii znajduje się drewniany kościółek zbudowany z drzewa modrzewiowego w 1527 r. W gotyckiej tęczy z 1530 roku wykrojonej w ośli grzbiet i profilowanej, na belce znajduje się krucyfiks oraz figury: Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty, i św. Marii Magdaleny. W starym kościółku podziwiać również możemy tryptyki. W centrum pierwszego obrazu umieszczona jest Matka Boża z Dzieciątkiem, na półksiężycu z laskiem różanym w tle. Na skrzydłach wewnątrz przedstawione jest Zwiastowanie, z kolei na stronie zewnętrznej - św. Katarzyna i św. Barbara.

Drugi tryptyk znajdujący się w świątyni w centrum przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Katarzyną i św. Mikołajem. Na skrzydłach tryptyku, wewnątrz umieszczone są sceny z życia św. Katarzyny, na zewnątrz sceny z Męki Pańskiej. W zwieńczeniu św. Maria Egipcjanka, św. Jerzy i św. Pustelnik: w predelli tzw. Chrystus w studni z Matką Bożą, św. Janem i św. Barbarą.

W 2012 r. poświęcona została nowa świątynia, w której w Ołtarzu Głównym dostrzec można obraz Matki Bożej trzymające na ręku Jezusa tzw. Matki Bożej Przydonickiej. Maryja odziana jest w płaszcz z gwiazd i obłoków. W prawej ręce trzyma berło.

Matka Boże Przydonicka od wieków wysłuchuje próśb, jakie kierują do niej wierni. Przeczytać o nich można w księdze łask znajdującej się w kościele.

Kościołowi parafialnemu, w którym obecnie znajduje się obraz Matki Bożej oprócz Matki Bożej Różańcowej patronuje św. Jan Kanty oraz Matka Boża Pocieszenia.

Czy wiesz, że...

Gdy w XVII w. król Jan III Sobieski wracał z udanej wyprawy pod Wiedeń, przejeżdżając przez wsie zostawiał w kościołach dary... Tak do przydonickiej parafii trafił Obraz Matki Bożej Przydonickiej czczony w Tajemnicach Różańca Świętego.

Paulina Fabiś- Rychel

fot. facebook/PrzydonicaDziękujemy za przesłanie błędu