Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
15/10/2018 - 11:15

Powroźnik: Bratnie świątynie obok siebie, św. Judy Tadeusza i Jakuba

Kościół w Powroźniku pw. św Judy Tadeusza powstał bardzo szybko, sama budowa trwała niespełna sześć lat. Przez kolejne trzy lata wyposażano wnętrze świątyni, a wybór patrona nie był przypadkowy…Obok wznosi się cerkiew pw. św. Jakuba, który był bratem św. Judy Tadeusza.

Wybór patrona nowej świątyni jest związany jest ściśle z zabytkową, wpisaną na listę  UNESCO cerkwią św. Jakuba. Św. Juda Tadeusz był bratem patrona sąsiedniej świątyni, będącej wcześniej kościołem parafialnym w Powroźniku.

Drewniana łemkowska cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego w Powroźniku jest najstarszą świątynią w Karpatach. Obecny wygląd kształtował się między XVII a XVIII wiekiem. W 1813 roku została przeniesiona w miejsce wyżej położone, ze względu na zagrożenie powodzią. W 1947 roku, po akcji Wisła świątynię przejął Kościół katolicki.

Budowę nowego kościoła pw. wezwaniem św. Judy Tadeusza rozpoczęto w 2006 roku,  wtedy poświęcono plac.  Trzy lata później wmurowano kamień węgielny. Prace trwały do 2015 roku.  Poświęcenie świątyni odbyło się w 2013 roku,  a dwa lata później uroczyście nadano tytuł nowej świątyni. Kosciol konsekrował. biskup ordynariusz Andrzej Jeż.

Wewnątrz znajdują się witraże, figury św. Jadwigi, św. Kingi, bł. Karoliny i św. Rity. W wieży kościoła powieszono cztery dzwony poświęcone w 2010 roku.

Wzniesienie świątyni w ciągu dziewięciu lat było możliwe dzięki nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian, ale również wsparciu finansowemu mieszkańców Powroźnika i  innych parafii diecezji.

MKA fot. aut


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)