Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
13/02/2013 - 09:12

Posypaniem głów popiołem rozpoczynamy Wielki Post

W Kościele katolickim rozpoczyna się dzisiaj (13 lutego) czas Wielkiego Postu. Najbliższe czterdzieści dni, które nawiązują do 40 dni postu Pana Jezusa na pustyni, ma przygotować wiernych do najważniejszych w całym roku liturgicznym Świąt Wielkanocnych.
- Obchody Wielkiego Postu w kontekście Roku Wiary stanowią dla nas cenną sposobność do medytowania nad relacją między wiarą a miłością – między wiarą w Boga, w Boga Jezusa Chrystusa, i miłością, która jest owocem działania Ducha Świętego i prowadzi nas drogą poświęcenia się Bogu i innym ludziom – napisał w Orędziu na Wielki Post papież Benedykt XVI. Ojciec Święty przypomina, że wiara nie może lekceważyć "konkretnych uczynków miłości, sprowadzając ją do ogólnikowego humanitaryzmu" i z drugiej strony "nie można utrzymywać przesadnej wyższości miłości i jej działania, i myślenie, że uczynki zastępują wiarę".
Treść papieskiego orędzia można znaleźć TUTAJ
Środa Popielcowa nie zobowiązuje nikogo do uczestnictwa we Mszy Świętej, nie mniej od samego rana kościoły na Sądecczyźnie pełne są wiernych. Obrzęd posypania głów popiołem na początku Wielkiego Postu to znak pokuty. Sam popiół to natomiast symbol przemijania. Uzmysławiają to słowa kapłana: "Pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś".
Przez najbliższe sześć tygodni Kościół wzywa wiernych do postu, wyrzeczeń, żarliwej modlitwy, do czynienia dzieł miłosierdzia. Proponuje też człowiekowi, by wyciszył się dla otoczenia, a otworzył na Boga. W ciągu czterdziestu dni Wielkiego Postu wierzący powstrzymają się od organizowania hucznych zabaw i słuchania głośnej muzyki, będą za to uczestniczyć z nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
Od dzisiaj wprowadza się w świątyniach nastrój powagi. Organy grają jedynie pokutne pieśni, na ołtarzach nie ma kwiatów, a kolor szat liturgicznych przybiera barwę fioletową.
***
W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

(KB)
fot. JEC






Dziękujemy za przesłanie błędu