Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
30/04/2021 - 16:10

Post jako terapię leczniczą stosowali już starożytni filozofowie i medycy

Brak apetytu to instynktowne zachowanie, będące wynikiem naturalnej tendencji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego do poszukiwania odpoczynku, równowagi i oszczędzania energii w sytuacjach choroby lub stresu.

Kilka faktów z historii głodówek leczniczych

Istnieje kilka rodzajów interwencji dietetycznych związanych z ograniczeniem przyjmowanych kalorii:

  • restrykcje kaloryczne, czyli ograniczenia kaloryczne np. do 500–600 kcal dziennie, bez redukcji konkretnej grupy produktów, polegające na spożywaniu mniejszych porcji,
  • restrykcje dietetyczne, czyli ograniczenie konkretnych produktów, np. wykluczenie węglowodanów czy białek lub tłuszczów,
  • głodówki lecznicze, np. post zupełny, post o wodzie, post częściowy sokowy, post warzywno-owocowy,
  • diety naśladujące post, czyli ketoza odżywcza, stosowanie okien żywieniowych (intermittent fasting, IF) w systemie dobowym bądź tygodniowym.

Wymienione wyżej formy ograniczenia energii w pożywieniu mają na celu uruchomienie w organizmie własnych samoleczących mechanizmów.

Historia postu nie ma ściśle określonego początku, ponieważ nie ma powodu podejrzewać, że post był obcy człowiekowi pierwotnemu. Brak apetytu to instynktowne zachowanie, będące wynikiem naturalnej tendencji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego do poszukiwania odpoczynku, równowagi i oszczędzania energii w sytuacjach choroby lub stresu.

Post, obok aktywności fizycznej, jako metoda leczenia może być częścią złożonej, ale bardzo skutecznej terapii mającej na celu zarówno profilaktykę, jak i leczenie konkretnych schorzeń.

Post jako terapię leczniczą stosowali już starożytni filozofowie i medycy: Hipokrates, Platon, Sokrates, Arystoteles i Galen. „Post jest największym lekarstwem – lekarzem samym w sobie” – głosił w XVI wieku Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, znany jako Paracelsus. Wtórował mu 400 lat później Herbert Shelton: „Post musi być uznany za fundamentalny i radykalny proces, który jest starszy niż jakikolwiek inny rodzaj opieki nad chorym organizmem, działań na płaszczyźnie instynktu”.

Beata Anna Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej, wyd. 2 zmienione, Wydawnictwo WAM 2019

Wybór fragmentów: wydawnictwo WAM
 Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020

„Mecenas Czytelnictwa”