Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
29/09/2014 - 13:34

Ponad 1300 nowych studentów na nowosądeckiej PWSZ

Uroczysta inauguracja 17. roku akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zaplanowana jest na 10 października. Obecnie uczelnia jest miejscem nauki dla około 4 tys. studentów. Mimo niżu demograficznego PWSZ udało się pomyślnie zrekrutować studentów na wszystkie oferowane kierunki.
Demograficzne tsunami nas dotknęło, ale rekrutacja jest zbliżona do ubiegłorocznej. Będzie ono trwało aż do 2020 roku, kiedy w Małopolsce o 30 proc. spadnie liczba 19-latków. Podczas dwóch tur rekrutacji na studia stacjonarne przyjęliśmy 1113 osób, zaś na niestacjonarne tylko 226. Na wszystkich publicznych uczelniach spada liczba studentów niestacjonarnych i według diagnoz z czasem zostaną one wygaszone, bo nie będzie możliwości pokrycia ich kosztów – mówi prof. Zbigniew Ślipek, rektor PWSZ w Nowym Sączu.
Podobnie jak w ubiegłym roku najbardziej obleganym kierunkiem była fizjoterapia z limitem 100 miejsc. Mała popularnością cieszyła się za to filologia.
Niestety w tym roku nie uruchomimy filologii ze specjalizacją język niemiecki – zaznacza prof. Ślipek. Ruszy za to filologia ze specjalizacją z języka angielskiego i rosyjskiego.
Małym zainteresowaniem cieszyła się również matematyka, ale mimo 19 chętnych kierunek został otwarty
Młodzi nie chcą się uczyć matematyki. Podobno dziś dzieci w szkole nie wiedzą, ile jest dodać dwa kalkulatory lub dwa tablety do siebie – żartuje rektor.
Za to na pierwszy rok pedagogiki przyjęto aż 151 studentów i 35 na tryb zaoczny.
Mimo powszechnych doniesień o przyszłym bezrobociu wśród absolwentów studiów pedagogicznych młodzi nadal je wybierają – podsumowuje Ślipek.
Na kierunkach technicznych i medycznych nabór był podobny jak w ubiegłym roku. Uczelnia nie otwiera tym razem nowego kierunku, ale pojawiąsię za to nowe specjalności np. zarządzanie projektami w Instytucie Ekonomicznym.

(JB)
Fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu