Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
21/12/2021 - 13:40

Nabór przedłużony. „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”. Konkurs dla uczniów

„Polska-Węgry – Historia Przyjaźni” to konkurs historyczny organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej o stosunkach polsko-węgierskich i promowanie postaci zasłużonych dla Polski i Węgier. Patronat nad przedsięwzięciem objął minister edukacji i nauki.

To konkurs dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych w całej Polsce dotyczący historii, relacji i stosunków przyjaźni polsko-węgierskiej. Zachęcam wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału, a wszystkich kuratorów oświaty do rozpropagowania wiedzy na temat tego konkursu. Życzę wszystkim, którzy wezmą udział w tym przedsięwzięciu powodzenia – mówi szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

Zakres tematyczny konkursu obejmuje stosunki polsko-węgierskie od XIV wieku do drugiej połowy XV wieku (lata 1320-1444). Mogą wziąć w nim udział uczniowie publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia można przesyłać od 20 grudnia do 4 lutego 2022 r.

Organizatorami konkursu są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął minister edukacji i nauki.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich – szkolny - odbędzie się 15 marca 2022 r. Z kolei etap drugi – wojewódzki - został zaplanowany na 6 kwietnia 2022 r. W obydwu etapach uczestnicy będą rozwiązywać test pisemny składający się z 18 pytań zamkniętych (jednokrotnego wyboru) i 2 pytań otwartych (krótka wypowiedź). Warunkiem udziału w etapie wojewódzkim jest uzyskanie 85 proc. punktów możliwych do zdobycia w etapie szkolnym.

Głównym założeniem konkursu jest rozwijanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa historii stosunków polsko-węgierskich, w szczególności podkreślenie i uhonorowanie przyjaźni pomiędzy Polską a Węgrami, rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów szkół ponadpodstawowych, zachęcenie do poznawania historii stosunków polsko-węgierskich, uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla Polski i Węgier, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystania.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Studiów Wschodnich. (fot. ISW)







Dziękujemy za przesłanie błędu