Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
14/11/2019 - 11:05

"Poeci Sądecczyzny" czytali swoje wiersze w Sokole

W MCK Sokół odbył się wieczór poetycko-muzyczny, prowadzony przez Bogusława Kołcza. Podczas spotkania bohaterowie wspaniałej antologii “Poeci Sądecczyzny” autorstwa profesora Bolesława Farona, czytali swoje wiersze, a “Kompania Artystyczna – Barbara i Aleksander Porzuckowie z Przyjaciółmi" przygotowała oprawę muzyczną.

Czytaj także: Prof. oświaty Bogusław Kołcz: to pionierski panteon poetów Sądecczyzny!

Profesora Bolesława Farona mieszkańcom Sądecczyzny nie trzeba przedstawiać; jest uznanym historykiem literatury, krytykiem i publicystą. W tym roku mija 60 lat od publikacji jego pierwszego tekstu. Artykuł poświęcony został Władysławowi Orkanowi, który stał się jego przewodnikiem duchowym. 

W  publikacjach takich jak: “Korzenie”, “Powrót do korzeni”, czy “Powrót do korzeni: nowy”, odwołuje się do swojego sądeckiego pochodzenia. W antologii “Poeci Sądecczyzny”, wydanej w czerwcu br. ukazuje sylwetki 31 sądeckich poetów. 

Czytaj także: Książkowy rarytas! Antologia „Poeci Sądecczyzny” prof. Bolesława Farona

Bogusław Kołcz podczas spotkania starał się opowiedzieć na podstawowe pytanie: po co sięgać po tę książkę? Odpowiedź nie jest skomplikowana. Po pierwsze warto ją przeczytać ze względu na samą osobę profesora Farona, który na stałe wpisał się w krajobraz Sądecczyzny.

Po drugie z uwagi na bohaterów i cel, który przyświecał autorowi. Ten cel to przekonanie, że patriotyzm w skali makro wywodzi się z patriotyzmu w skali mikro, to znaczy z naszych małych ojczyzn, właśnie to wielokrotnie podkreśla autor.  

Obecni na sali poeci czytali swoje wiersze. Usłyszeć można było: Joannę Babiarz, Janusza Jedynaka, Wojciecha Kudybę, Marię Lebdowiczową, Wandę Łomnicką-Dulak oraz Danutę Sułkowską.  A państwo Porzuckowie z Przyjaciółmi zaśpiewali wybrane wiersze artystów. 

Czytaj także: Współczesna poezja to rzeźbienie w słowie, to szukanie znaczeń

Dorota Kudyba, fot. DK 

Wydawcą antologii jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 


Fotorelacja z wieczorku poetycko-muzycznego
Wczoraj, tj. 13 listopada, w MCK Sokół odbył się wieczór poetycko-muzyczny, prowadzony przez profesora Bogusława Kołcza. Podczas spotkania bohaterowie wspaniałej antologii “Poeci Sądecczyzny” autorstwa profesora Bolesława Farona, czytali swoje wiersze, a “Kompania Artystyczna – Barbara i Aleksander Porzuckowie” z Przyjaciółmi przygotowała oprawę muzyczną.


Dziękujemy za przesłanie błędu