Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
05/03/2014 - 10:04

Podsumowanie wizyty bpa Andrzeja Jeża w Kongo

Prawie dwa tygodnie trwała wizyta ordynariusza diecezji tarnowskiej - Andrzeja Jeża w Republice Konga. W tym czasie ks. biskup udzielał sakramentów i konsekrował sanktuarium w Louvakou.
Jak mówi w radiu RDN ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi do spraw misji wizyta biskupa tarnowskiego upłynęła pod znakiem Miłosierdzia Bożego.
- Chrzest i pierwsza komunia dzieci szkolnych odbyły się w parafii Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville, natomiast w Louvakou bp Jeż konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - pierwsze takie sanktuarium w Republice Konga. Zarówno w tej pierwszej parafii jak i w drugiej szerzony jest kult Miłosierdzia Bożego, czego jeszcze chyba nie można bardzo jaskrawo zauważyć w innych parafiach. Tworzone są bractwa Miłosierdzia, a my patrząc na to właśnie przez ten pryzmat widzimy jak bardzo tego Miłosierdzia Bożego potrzeba Afryce - dodaje ks. K. Czermak w rozmowie z RDN Małopolska.
Najważniejszym wydarzeniem była konsekracja sanktuarium w Louvakou. Ta uroczystość miała miejsce w niedzielę - 23 lutego. Kościół wybudował tarnowski misjonarz - ks. Marian Pazdan, który od 24 lat głosi Ewangelię w tamtym kraju. Powstało ono przede wszystkim dzięki ofiarom pochodzącym z diecezji tarnowskiej. W uroczystości wzięli udział wszyscy biskupi kongijscy, nuncjusz apostolski i 40 kapłanów. Były też obecne władze państwowe i przedstawiciele parlamentu. Ponadto przybyło półtora tysiąca czcicieli Miłosierdzia Bożego. Podczas uroczystej konsekracji świątyni, bp Andrzej Jeż przekazał tamtejszej wspólnocie relikwie św. s. Faustyny.
Podczas pobytu w Republice Konga, biskup usłyszał też prośby o kolejnych misjonarzy z diecezji tarnowskiej. Delegacja z Tarnowa modliła się także przy grobach dwóch naszych misjonarzy ks. Jana Czuby i ks. Józefa Piszczka.
Misjonarze diecezjalni pracują w Republice Konga od ponad 40 lat. W okresie największego rozwoju działalności nauczało tam 28 kapłanów z diecezji. Aktualnie misje prowadzone są przez księdza Mariana Pazdana w Louvakou oraz przez księdza Bogdana Piotrowskiego w Brazzavill

Zdjęcia z wizyty można obejrzeć TUTAJ

(K)
Źródło: www.diecezja.tarnow.pl
Fot. Ks. Krzysztof Czermak


Dziękujemy za przesłanie błędu