Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
20/12/2013 - 17:01

Podegrodzie: Tradycyjne i nowoczesne ozdoby bożonarodzeniowe

Tradycyjne i współczesne podłaźniczki, tradycyjne pająki, eksponaty kolędnicze: gwiazdy, turonie, koniki, szopki lalkowe oraz tradycyjne – te eksponaty oceniała komisja XXXVI Powiatowego Przeglądu Plastyki Obrzędowej okresu Bożego Narodzenia. Prace będzie można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu.
W rywalizacji uczestniczyło ponad 80 osób w różnym wieku a ich prace oceniała komisja konkursowa, w której zasiedli sądeccy etnografowie: Magdalena Kroh i Benedykt Kafel. Obejrzeli 52 podłaźniczki i pająki oraz 38 szopek i rekwizytów kolędniczych.
- Podłaźniczki to typowy element wystroju izb lachowskich w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przegląd stanowi niezwykle istotną wartość, dzięki niemu do współczesnych domów wracają lachowskie tradycyjne ozdoby, których nie można spotkać w żadnym innym miejscu – zaznacza Krzysztof Bodziony, dyrektor GOK w Podegrodziu. - Przegląd przywraca do życia i chroni od zapomnienia piękne zwyczaje i elementy „Godnich Świąt”. Dzięki instruktażowi i warsztatom prowadzonym przed i po konkursie dzieci i młodzież poznają tajniki wykonywania ozdób i podłaźniczek oraz elementów strojów tradycyjnych grup kolędniczych – dodaje.
Konkurs swoim zasięgiem obejmuje teren powiatu nowosądeckiego i jak zapewnia dyrektor Bodziony z roku na rok jest coraz bardziej popularny. Świadczy o tym zarówno liczba zgłaszanych do oceny eksponatów, jak i liczba chętnych do obejrzenia wystawy pokonkursowej. W tym roku prace konkursowe wykonało blisko 80 osób. To też zasługa organizowanych w podegrodzkim GOK-u warsztatów dotyczących sposobów wykonywania podłaźniczek i ozdób, zdobienia tychże oraz instruktaż dotyczący wykonywania podłaźniczek tradycyjnych.
- Cieszy to, że w konkursie biorą udział co raz młodsi uczestnicy a poziom przeglądu z roku na rok jest coraz wyższy – zaznacza Bodziony.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii Przeglądu otrzymali nagrody finansowe, a każdy uczestnik dyplom.

(A)
Fot. GOK Podegrodzie
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)