Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
06/12/2018 - 10:10

Podegrodzie: Haft lachowski to już zanikające rzemiosło. Choć nie do końca

Takich mistrzyń hafciarstwa, jak Janina Lorczyk z Podegrodzia trudno już dzisiaj znaleźć. Dla niej haft lachowski nie ma żadnych tajemnic. Dzisiaj przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom, którzy chcą poznać, jak zdobi się stroje lachowskie.

Przez siedem miesięcy Janina Lorczyk uczyła chętne osoby, które, pod jej okiem zgłębiały tajniki tradycyjnego haftu lachowskiego w ramach projektu „Mistrz tradycji – Haft lachowski”, realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Uczestnicy  opanowali podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z regionu. Poznali najbardziej charakterystyczne dla haftu lachowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze, a także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu. Zajęcia odbywały się w oddziale Muzeum Okręgowego - Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu.

W piątek (7 grudnia) o godz. 18 w Muzeum Lachów w Podegrodziu zostanie podsumowany projekt. W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Janinie Lorczyk oraz prezentacja prac wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez panią Janinę.

Projekt został zrealizowany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach m.in. dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wstęp wolny.

[email protected], fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)