Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/08/2020 - 21:45

Planują odbudować budynek teatru w Krynicy, spalonego w czasie wojny

W Krynicy miasto planuje za pięć lat odbudowę zniszczonego w pożarze w 1943 roku budynku Teatru Modrzewiowego. Obiekt ma mieć widownię na 400 miejsc.

W Krynicy planowana jest odbudowa teatru, spalonego w czasie II wojny światowej. Jak informuje burmistrz, prace będą mogły rozpocząć się w połowie 2025 roku. Architektonicznie zaplanowany obiekt nawiąże do stylu zabytkowych willi, znajdujących się przy Bulwarach Dietla. Obiekt ma  400 miejsc.

Wstępna koncepcja jest opracowana, konieczne będzie jeszcze przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu budowlanego.

XIX-wieczne tradycje teatralne w Krynicy

Kuracjusze uczestniczyli w balach, rautach, spotkaniach towarzyskich. Słuchali koncertów, Orkiestry Zdrojowej i oglądali występy grup teatralnych, które przyjeżdżały z Krakowa, Lwowa, Stanisławowa oraz Poznania. W 1866 roku podziwiali aktorskie talenty Heleny Modrzejewskiej, Wincentego Rapackiego, Antoniny Hoffmanowej i Józefa Benda.

Te pierwsze przedstawienie publiczność oklaskiwała w sali restauracyjnej domu Pod Barankiem i Pod Łabędziem. W 1870 roku występy przeniesiono do prowizorycznego budynku zwanego Szopą. W związku z tym, że z roku na rok przybywało gości, Komisja Zdrojowa postanowiła pobudować w 1883 roku budynek teatralny na 420 miejsc. Projekt obiektu wykonał Tadeusz Stryjeński.

Budynek usytuowany był wzdłuż drogi prowadzącej na deptak, w pobliżu pensjonatu Wisła i pomnika Bogusława Kaczyńskiego.

Teatr nazywano Miejskim lub Modrzewiowym, a w jego repertuarze znajdowały się sztuki dramatyczne, komedie, farsy, jedno-i wieloaktowe, autorów polskich i zagranicznych. W niektórych sezonach wakacyjnych zdarzało się, że wystawiano aż 40 tytułów. Budynek, który z czasem zaczął pełnił też funkcję sali kinowej, spłonął doszczętnie podczas okupacji, w 1943 roku, podczas projekcji filmu.

(MK) fot. aut na podst. ekspozycji Biblioteki Publicznej w Krynicy, wizualizacja UM K-Z.







Dziękujemy za przesłanie błędu