Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/03/2019 - 13:50

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu już za nami. Wierni przygotowują się do świąt

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu już za nami. Z każdym dniem przybliżamy się do najbardziej uroczystego okresu roku liturgicznego jakim jest Wielki Tydzień. W tych dniach wierni będą wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, który rozpoczął się w Środę Popielcową, jest to  wyjątkowy czas dla wszystkich wiernych. Podczas nabożeństw w kościele śpiewane są pieśni pokutne, a kapłan jest ubrany w szaty koloru fioletowego.

Kościół wzywa wiernych do postu, wyrzeczeń, żarliwej modlitwy oraz do czynienia dzieł miłosierdzia. Kapłani zachęcają ludzi, aby wyciszyli się dla otoczenia, a otworzyli na Boga. Podczas czterdziestu dni Wielkiego Postu katolicy powstrzymują się od organizowania hucznych zabaw i słuchania głośnej muzyki, będą za to uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

Zobacz też Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Sądeczanie sypią dziś głowy popiołem

Czwarta niedziela Wielkiego Postu, którą w tym roku będziemy przeżywać 31 marca, zwana jest niedzielą radości – Laetare. Kapłan podczas Eucharystii ma na sobie różowy ornat, który używa tylko dwa razy do roku – w czwartą niedzielę Wielkiego Postu oraz w trzecią niedzielę Adwentu, która zwana jest Gaudete.

Piąta niedziela postu zwana jest niedzielą czarną. To właśnie w tym dniu w kościołach kapłani zasłaniają wszystkie wizerunki Pana Jezusa. Z kolei szósta, a zaraz ostatnia niedziela Wielkiego Postu zwana jest palmową. Rozpoczyna ona najbardziej uroczysty okres roku liturgicznego jakim jest Wielki Tydzień. W tym dniu wierni świętują uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, o czym wspominają wszyscy czterej Ewangeliści. Na pamiątkę tego wydarzenia, kapłani poświęcają palmy.


W Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 18 kwietnia, Kościół rozpocznie uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Wierni będą wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek jest szczególnym dniem dla kapłanów. Rankiem we wszystkich kościołach katedralnych biskupi wspólnie z księżmi odprawią Mszę Krzyżma Św. Podczas Eucharystii biskup diecezjalny poświęci oleje, które później przez cały rok będą wykorzystywane podczas udzielania sakramentów chrztu, namaszczenia chorych, bierzmowania i święceń kapłańskich.


W Wielkoczwartkowy wieczór w parafiach zostanie odprawiona Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpocznie Triduum Paschalne. Kapłani opróżnią tabernakulum, w którym przez cały rok był przechowywany Najświętszy Sakrament. Od tego dnia aż do Nocy Zmartwychwstania pozostanie ono puste. W tym dniu wierni będą wspominać ostatnią wieczerzę, którą Jezus spożył z apostołami.

W Wielki Piątek wierni będą uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej, której centralnym wydarzeniem będzie adoracja Krzyża. Kapłan odsłoni krzyż zasłonięty fioletowym suknem i odśpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Po skończonej liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.  

Wielka Sobota będzie dniem oczekiwania. Od samego rana w kościołach kapłani będą święcić pokarmy wielkanocne, które wierni spożyją podczas śniadania wielkanocnego. W tym dniu katolicy będą adorować przy Grobie Pańskim. Wielki Piątek i Sobota to jedyne w dni w roku, kiedy w kościołach nie sprawuje się Mszy.

Punktem kulminacyjnym będzie Wielkanoc, która zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpocznie ją liturgia światła. Kapłani zapalą Paschał, który symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Drugą częścią liturgii paschalnej będzie liturgia słowa. Wierni będą wsłuchiwać się w czytania przeplatane psalmami. Wigilię Paschalną zakończy Eucharystia i procesja rezurekcyjna, która w wielu parafiach odbędzie się dopiero w niedzielny poranek.

RG [email protected], Fot. arch. Sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu