Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/11/2018 - 20:50

Pierwsza część monografii księdza Ciurki o Strzygańcu już w księgarniach

Mało kto wiedział, że na strzyganieckim wzgórzu w początkach ubiegłego wieku, na wiele lat przed rokiem 1918, gromadzono się na uroczystych akademiach z okazji takich wydarzeń, jak choćby 500. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Organizatorami tych uroczystości byli księża z parafii Trzetrzewina i Podegrodzie oraz nauczyciele uczący w szkole w Brzeznej Litaczu.

Wspólnie z tamtejszą młodzieżą poprzez recytowane teksty oraz pieśni patriotyczne podtrzymywali ducha zniewolonego jeszcze narodu. To wszystko odbywało się w pobliżu niewielkiej kapliczki, kryjącej w sobie - czczoną przez miejscowych wiernych, jak i licznych pielgrzymów - figurę Chrystusa Frasobliwego. 

Te rewelacje udało się odkryć dzięki bezcennym Wspomnieniom Michała Iwańskiego, które przechowały się w archiwum parafii Brzezna. Ponadto, dzięki Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu, udało się zdobyć bezcenne zdjęcia z roku 1902 oraz 1910 jakie wykonał w tym miejscu - odkryty niedawno dla historii, a pochodzący ze Stadeł, fotograf amator - Wojciech Migacz.

Te i wiele jeszcze innych faktów z dziejów młodej parafii Brzezna, której początki są związane ze strzyganiecką górą,można znaleźć w świeżo wydanej jubileuszowej publikacji zatytułowanej W promieniach Frasobliwego. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest strzyganiecki rodak – ks. Stanisław Ciurka, który zgromadził w jednym miejscu prawie wszystko co napisano o Strzygańcu poczynając od powstałej w latach 30. dwudziestego wieku broszurki Mieczysława Cholewy zatytułowanej Szczyganiec zabytek ziemi sądeckiej, czyli historia  szczyganieckiej kaplicy (zachowano pisownię oryginalną), a kończąc na artykułach napisanych w  ostatnich latach i zamieszczanych w różnych czasopismach.

Ponadto udało mu się dotrzeć do umysłów i serc wielu, zwłaszcza starszych mieszkańców, którzy w ramach przeprowadzonych z nim rozmów czy w specjalnie napisanych wspomnieniach przybliżają nam ducha tamtego miejsca.  Godna wspomnienia jest zacna postać, wieloletniego duszpasterza na Strzygańcu i w Brzeznej  – ks. Stanisława Maślaka. We wspomnieniach pośmiertnych uchwycono postać Pustelnika z niskowskich krzaków - Wojciech Wnęka, który realizował się tam w niezwykły sposób.

Cała książka została ubogacona 140 zdjęciami. Te, czarne – historyczne, udostępnili życzliwi mieszkańcy. Autorem kolorowych – aktualnych, jest Kamil Bańkowski z Nowego Sącza. Książkę wydrukował Zakład Poligraficzny Z. Gajek w Mielcu. 

Wszystko zebrane w tej książce oraz w planowanej części  drugiej, potwierdza prawdę, że ducha narodowego kultywowali i przekazywali mieszkańcom spontanicznie duchowni oraz liczni bardziej światlejsi pedagodzy w latach narodowej niewoli. Siłą jednoczącą ich na strzyganieckiej górze był Frasobliwy Chrystus. Ich ofierze i zaangażowaniu zawdzięczamy to, czym cieszymy się w latach obecnych. Kultywowanie pamięci o minionych zdarzeniach to forma wdzięczności każdego z nas wobec swojej Małej Ojczyzny. To także mały przyczynek do obchodzonego w tym roku jubileuszu narodowej niepodległości.             

Prezentowaną książkę noszącą tytuł W promieniach Frasobliwego można nabyć głównie w parafii Brzezna oraz w rektoracie na Strzygańcu, jak i w okolicznych parafiach: Trzetrzewnia,  Niskowa, Świniarsko, Podegrodzie, Długołęka-Świerkla. Można także pytać o nią w księgarni przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu oraz w hurtowni Sanderus w Tarnowie.  

ks. Stanisław Ciurka, autor  książki "W promieniach Frasobliwego..."






Dziękujemy za przesłanie błędu