Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
09/07/2019 - 13:30

Pedofilia wśród księży. Co jest w dokumencie wydanym przez diecezję tarnowską

Pedofilia wśród duchownych, po dokumentalnym filmie braci Sekielskich, nie schodzi z czołówek wielu mediów. Do tych kwestii odniosła się diecezja tarnowska, która wydała specjalny dokument prewencyjny na temat ochrony małoletnich w działaniach duszpasterskich.


Zgodnie ze wskazówkami Komisji Episkopatu Polski poszczególne diecezje powołały instytucje, które mają zająć się kwestią przestępstw na tle seksualnym – podaje portal korso.pl.  W Tarnowie jest już zespół księży, którzy zostali powołani do takiej pracy. Specjalny delegat biskupa ksiądz Robert Kantor wspólnie ze swoimi współpracownikami zaprezentował specjalną diecezjalną instrukcję na temat ochrony małoletnich w kościele diecezjalnym. 

Czytaj też Ksiądz Marian aresztowany. Był proboszczem jednej z nowosądeckich parafii

Na ten temat ks. Kantor  mówił na antenie radia RDN. Zwracał przy tym uwagę, że pedofilia jest problemem globalnym. 

- Dane wskazują, że w Europie 18 milionów dzieci padło ofiarą wykorzystywania w swoim najbliższym środowisku, podkreślał ksiądz. Przerażają też liczby dotyczące tzw. turystyki seksualnej. Z analiz wynika, że 3 miliony ludzi w ostatnim czasie podróżowało po świecie właśnie w tym celu – mówił w wypowiedzi dla diecezjalnej rozgłośni.

– Musimy pochylać się nad ofiarami i nad dramatem, który przeżywają, natomiast jest apel, byśmy obiektywnie próbowali podejść do tego problemu. To nie jest problem Kościoła, a problem globalny. To problem dzisiejszych czasów, wczesnej seksualizacji itd. Warto poświęcić temu więcej uwagi w kontekście działań, o których mówimy - podkreślał.

Dokument  liczy ponad trzydzieści stron. To w sumie  szesnaście rozdziałów szczegółowych zapisów norm postępowania z małoletnimi oraz zasad pracy z dziećmi i młodzieżą.

Należy stanowczo potępić jako sprzeczne z zasadami życia społecznego oraz chrześcijańskiego, wszelkie akty przemocy: fizycznej, werbalnej, psychicznej i seksualnej oraz akty wykorzystania seksualnego dokonywane wobec osób powierzonych naszej trosce i pozostających w jakiejkolwiek formie zależności wobec nas – czytamy w dokumencie, który jest dostępny w Internecie.  

Akty przemocy uznajemy za ciężkie i sprzeczne z prawem wykroczenia i przestępstwa, domagające się jednoznacznych reakcji ze strony Kościoła, zaś ze strony winowajcy podjęcia wysiłku pokuty i naprawienia wyrządzonych krzywd. Jednocześnie uznając powagę zła tego typu, stosujemy wszelkie środki mające na celu niedopuszczenie do powtórzenia się takich sytuacji w przyszłości.

Kilkanaście rozdziałów mówi o tym jak duszpasterze mają postępować w sytuacji pracy z małoletnimi.  Zdaniem władz diecezji przygotowanie takiej instrukcji to jasne stanowisko Diecezji Tarnowskiej, która przyjmuje kategoryczną postawę wobec przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich. Przeczytaj cały dokument

[email protected] fot. pixabayDziękujemy za przesłanie błędu