Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
03/02/2019 - 12:20

Paulina Rogóż w roli Vespetty. Perełka śpiewu operowego

Kryniczanka Paulina Rogóż ma niewiele ponad 20 lat, a już od dawna swym sopranem podbija serca publiczności. Ostatnio wcieliła się w postać Vespetty, w operowym przedstawieniu „Pimpinone” Georga Philippa Telemanna wystawionym przez Krakowską Operę Kameralną.

Pochodząca z Krynicy-Zdroju, młoda sopranistka Paulina Rogóż wcieliła się w postać sprytnej pokojówki Vespetty, w operze G.P. Telemanna " Pimpinone " , wystawionej przez Krakowską Operą Kameralną.

Vespetta (mała osa) okręca sobie wokół palca tytułowego bohatera, zamożnego, acz fajtłapowatego. Ze słodkiej osóbki - tuż po ślubie - przeistacza się w jędzę. Pimpinone szukał służącej, która zdjęłaby się jego domem, a znalazł żonę, próbującą nim dyrygować.

Kompozytor dzieła Georga Philippa Telemann zaliczany jest do czołówki kompozytorów przełomu XVII i XVIII wieku.  Dawniej  przeceniany, dziś niedoceniany.  Pozostawił po sobie m.in.:  50 oper, w tym tę właśnie, najbardziej znaną operę komiczną "Pimpinone".

Paulina Rogóż jest absolwentką studiów I stopnia oraz studentką piątego roku studiów magisterskich w dziedzinie wokalistyki na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Tadeusza Pszonki. - Miasto to wybrałam ze względu na profesora, u którego jestem w klasie, gdyż  jest naprawdę świetny w swoim fachu. - mówi Paulina, która w czerwcu planuje zagrać swój magisterski recital dyplomowy.

Paulina Rogóż wcześniej ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną  I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu, gdzie była uczennicą w klasie mgr Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul, prezes krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury.

Paulina jest laureatką takich konkursów wokalnych, jak: Złote Głosy w Warszawie (2014, nagroda specjalna dla najmłodszego finalisty), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamróz  w Kielcach (trzecie miejsce), Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie (2014, 2017, drugie miejsce oraz wyróżnienie).

W swoim dorobku ma również uczestnictwo w przedstawieniach operowych: „Don Giovanni” W.A. Mozarta, „Dziecko i czary” M. Ravela (w roli mamy), „La serva padrona” G.B. Pergolesi’ego (Serpina), „Il matrimonio segreto” D. Cimarosy (Carolina).

Paulina Rogóż z Sebastianem Iżwickim (tenor)

Paulina koncertowała w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Nowym Sączu i Krynicy-Zdroju. Pod Górą Parkową śpiewała w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury, dała też koncert w Muszynie, w tamtejszym Dworku Starostów. W październiku 2018 roku wystąpiła w Szczawnie-Zdroju na Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, we Wrocławiu w Klubie Muzyki i Literatury,

Obecnie przygotowuje się do Konkursu Wokalnego im. J.E.J Reszków w Częstochowie, pracuje nad operami: „Don Giovanni” W.A.Mozarta oraz  „La Canterina” J.Haydna. 11 lutego będzie koncertować  w krakowskim Domu Kultury Podgórze.

(MK) fot. aut, prywatne Pauliny RogóżDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)