Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
30/10/2020 - 14:40

Patryk Rutkowski wyróżniony za dbałość o różnorodność strojów

Choreograf zespołu Mystkowianie- Patryk Rutkowski otrzymał na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy nagrodę „Za szczególną dbałość o różnorodność strojów”.

Na Festiwalu Zespołów Lachowskich i Góralskich w Krynicy, zespół Mystkowianie pokazał jak dawniej bawili się nasi przodkowie. Jury nie przeszło obok tego obojętnie, doceniając ich występ. Nagrodę „Za szczególną dbałość o różnorodność strojów” otrzymał Patryk Rutkowski – odpowiedzialny w zespole za choreografię i konsultację etnograficzną. – Strojem ludowym Lachów Sądeckich zajmuje się kilka lat. W ubiegłym roku rozpocząłem studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim, a mój temat badawczy jest ściśle związany z Sądecczyzną i strojem ludowym.Garderoba Zespołu Regionalnego Mystkowianie to efekt moich badań terenowych i poszukiwań wzornictwa w obrębie gminy Kamionka Wielka.  Przeprowadzam wywiady, analizuję stare fotografie oraz literaturę. 

Dzięki temu, strój naszego Zespołu zmienił swój wygląd i charakter. Jest on utrzymany w obrębie grupy etnograficznej Lachów Sądeckich, ale jednocześnie jest znacznie skromniejszy, jeśli chodzi o zdobnictwo haftu. Właśnie między innymi tym różnił się strój na pograniczu lachowsko-pogórzańskim. Warto zauważyć, że w okolicach Mystkowa szlachetniejsze były tkaniny.  Prezentujemy zatem wiernie odwzorowany strój, będący symbolem przywiązania do regionu - mówi Patryk Rutkowski. Chociaż wyróżnienie to nie jest pierwszym jakie otrzymał, to jak sam podkreśla bardzo go ono cieszy.

Zobacz także: Zabawa jak za dawnych lat. Występ Mystkowian przenosi w czasie [WIDEO]

Choreograf składa duże gratulacje organizatorom Festiwalu w Krynicy za odwagę i stworzenie pierwszej tego typu imprezy skupiającej zespoły lachowskie i góralskie. – Organizacja takiego festiwalu to trudne zadanie, dlatego jestem zachwycony pomysłem oraz jego realizacją. Wiadomo, że można skupić się na kilku szczegółach, jak np. regulaminie określającym formę taneczną. Jest to kwestia do wypracowania na przyszłe edycje. Mam nadzieję, że w kolejnych latach nie będziemy musieli spotykać się już w aurze covidowej, gdzie nie było widowni. Całość oceniam bardzo pozytywnie. Dla Sądeczan jest to ważne wydarzenie – dodaje Patryk Rutkowski. (MP), fot.: PR

.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury







Dziękujemy za przesłanie błędu