Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
03/02/2014 - 14:27

Pastuszkowe Kolędowanie: Najlepsi Pasterze z Mszalnicy

Już po raz siedemnasty na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu wystąpili uczestnicy PASTUSZKOWEGO KOLĘDOWANIA – Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych. W miniony weekend zaprezentowało się kilkuset młodych artystów.
W KATEGORII GRUP DZIECIĘCYCH: GRAND PRIX w postaci rzeźby PASTUSZKA i nagrodę pieniężną 600 zł otrzymała grupa PASTERZE z Mszalnicy (pow. nowosądecki).

W KATEGORII GRUP MŁODZIEŻOWYCH: trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 600 zł wywalczyły grupy: Z GWIAZDĄ z Kasiny Wielkiej (pow. limanowski), FEDORY z Zakopanego (pow. tatrzański) i PASTERZE z Królowej Górnej (pow. nowosądecki).

W przeglądzie wzięło udział 28 grup kolędniczych z trzech województw - świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Młodych kolędników oceniała komisja w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak–Bogucka – etnomuzykolog, mgr Maria Cetera – etnograf, mgr Jadwiga Adamczyk - muzyk – MCK SOKÓŁ, dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog, mgr Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ.

Podczas konkursu można było zobaczyć tradycyjne formy kolędowania (m.in. grupy z gwiazdą, z szopką, z rajem, szczodroki, pastuszki, herody). Prezentacje, które zapowiadał Rafał Kasieczka, uzupełnione zostały warsztatowymi spotkaniami jurorów z kierownikami i opiekunami zespołów.

Organizatorzy: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu, współorganizator - Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Najlepsi „pastuszkowie” otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Pełny protokół TU.
(oprac. JB)
Fot. BOSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)