Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
21/02/2020 - 08:00

"Pączek dla kultury", czyli poetycko-muzyczne spotkanie w Bibliotece Głównej

W czwartkowe popołudnie mieszkańcy Sądecczyzny spotkali się w Sądeckiej Bibliotece Publicznej im. J. Szujskiego, aby wspólnie świętować Tłusty Czwartek. Pisarze i poeci prezentowali swoją twórczość i wspominali karnawałowe zwyczaje, bale i zabawy. Oklaskom zachwytu nie było końca!

W Tłusty Czwartek, 20 lutego 2020 roku w budynku Biblioteki Głównej im. J. Szujskiego tradycyjnie odbyło się spotkanie pod nazwą ,,Pączek dla kultury”. W programie przewidziano między innymi ,,Literackie smaczki karnawałowe”, czyli spojrzenie poetów i pisarzy na zapustowe zwyczaje, bale i zabawy oraz ,,Poetyckie publiczności zabawy”, w ramach których organizatorzy wydarzenia zachęcili uczestników do napisania wiersza o pączku bądź karnawale i współtworzenia wyjątkowego klimatu spotkania.

Karnawałowe prezentacje i deklamacje wierszy odbywały się przy aromatycznej kawie, podanej w pięknych filiżankach. Stoły zastawione były pączkami. Na spotkaniu zgromadziło się liczne audytorium, które podziwiało twórczość sądeckich poetów. – Dzisiaj czeka nas poezja, humor, muzyka i śpiew – rozpoczął spotkanie Marek Rylewicz, dyrektor biblioteki.

Goście wspólnie zastanawiali się, ile trzeba ćwiczyć, żeby spalić jednego pączka. – Jeśli ćwiczenie ma być dla nas pokutą, nie należy ćwiczyć wcale – dodała żartobliwie prowadząca, Alicja Stolarczyk. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego quizu. Co ciekawe, na początku pączki jadano ze skwarkami. Dopiero później zaczęto spożywać je na słodko. Najdroższy pączek świata kosztuje aż 100 dolarów i pokryty jest 24-karatowym złotem.

Po krótkim wstępie miała miejsce część artystyczna - chętni prezentowali swoje wiersze. Oklaskom zachwytu nie było końca. Pamiętajcie! Czwartkowe pączki nie tuczą. 

[email protected], fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)