Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 27 czerwca. Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława
17/09/2018 - 17:30

Otwarcie Muzycznego Dworu w Lipnicy Wielkiej już 30 września

W niedzielę, 30 września 2018 r. zaplanowano uroczyste otwarcie odrestaurowanego zabytkowego dworu w Lipnicy Wielkiej wraz z otaczającym go parkiem.


Zabytkowy obiekt został uratowany przed całkowitym zniszczeniem i odrestaurowany dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa oraz środkom własnym gminy Korzenna. W grudniu 2016 r. starania podejmowane przez gminę Korzenna zakończyły się sukcesem i pozyskaniem w ramach projektu „Z tradycją w nowoczesność – Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” kwoty: 2.101.281,38 zł dofinansowania i na odrestaurowanie dworu i parku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ok. 3, 6 mln zł.

Od dnia 13 marca 2017 r. rozpoczęto realizację projektu mającego na celu odrestaurowanie kompleksu zabytków w Lipnicy Wielkiej zbudowanych przez rodzinę Długoszowskich w latach 1902 – 1913 i utworzenie na ich terenie ośrodka kultury „Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej”. Realizacja projektu zostanie zwieńczona zaplanowanym w dniu 30 września 2018 r. otwarciem ośrodka kultury.

W odrestaurowanym dworze i parku w Lipnicy Wielkiej będzie działał ośrodek kultury regionalnej prowadzony przez Centrum Kultury w Korzennej. Zabytkowy dwór i park będą w pełni dostępne dla lokalnej społeczności oraz odwiedzających turystów. W „Muzycznym Dworze w Lipnicy Wielkiej” będą aktywnie działać regionalne zespoły muzyczne „Lipniczanie” oraz „Mali Lipniczanie”, które
w zabytkowych wnętrzach będą prowadzić próby i prezentować swoją twórczość.

Wewnątrz dworu będzie dostępna stała ekspozycja prezentująca historię i dziedzictwo kulturowe regionu oraz ekspozycje czasowe z dziedziny: malarstwa, fotografii, rękodzieła, literatury regionalnej.

„Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” oferować będzie udział w warsztatach rękodzielniczych: malarstwa, rzeźby, ceramiki, witraży, hafciarstwa, bibułkarstwa, wikliniarstwa użytkowego
i artystycznego, kuchni regionalnej. W szerokiej ofercie kulturalnej „Muzycznego dworu” znajdą się działania promujące kulturę regionalną:

  • „Dzień galicyjski” - całodniowy program łączący wybrane zajęcia warsztatowe, zwiedzanie dworu i okolic, przejażdżki zaprzęgiem konnym, poczęstunek regionalnymi specjałami oraz elementy warsztatów ekologicznych obejmujących zwiedzanie rezerwatu „Cisy w Mogilnie” i „Diabelskie Skały” w Bukowcu,
  • „Biesiada galicyjska” - odtworzone w dwóch oprawach: ziemiańskiej i regionalnej (ludowej) biesiady z odpowiednio dobranymi historycznie strojami, wystrojem wnętrz, potrawami i muzyką.

Ponadto „Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” w ramach oferty kulturalnej zapraszać będzie na organizowane przez cały rok:

  • Koncerty muzyczne, w tym koncerty uczniów Szkoły Muzycznej z Korzennej.
  • Mistrzowskie lekcje muzyczne - spotkania tematyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej ale również dla dorosłych, które w sposób innowacyjny i ciekawy wprowadzą odbiorców w świat muzyki XIX i XX w. - w ramach lekcji będą spotkania z muzykami – wykonawcami połączone z edukacją muzyczną i nauką interpretacji utworów z okresu XIX i XX w.
  • Prezentacje multimedialne o treści związanej z historią i kulturą Lipnicy Wielkiej;
  • Żywe lekcje historii przybliżające zwyczaje i obyczaje galicyjskie, stroje z epoki: regionalne i ziemiańskie, sztukę i literaturę epoki.

źródła: Marzanna Raińska, Dwory Małopolski historia i współczesność, Urząd Gminy Korzenna

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach