Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
21/07/2015 - 11:39

Organy i saksofon na otwarcie Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum

W najbliższą sobotę 25 lipca o godzinie 19 w Kościele Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem zainaugurowany zostanie 6. Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”.
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią: jeden z najbardziej aktywnych artystycznie organistów niemieckich, organista katedry luterańskiej w Hanowerze Ulfert Smidt oraz znakomity puzonista, solista NOSPR, na co dzień związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, Zdzisław Stolarczyk.
Połączenie organów z puzonem jest dość niepowszednie i za każdym razem bardzo interesujące dla słuchaczy. Stanowi również wyzwanie dla grających ze sobą muzyków.
W programie znajdą się utwory niemieckiego baroku, romantyzmu oraz improwizacje organowe.
Podczas koncertu zostanie otwarta wystawa „Muzyczne Anioły” przygotowana pod okiem Ewy Majerczak przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.
Festiwal odbywa się dzięki Mecenatowi okazanemu przez Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. oraz dotacji udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Partnerem w organizacji Festiwalu są Pensjonat CrosnaSpa z Krościenka n.D. oraz Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.

Wstęp na koncert wolny.

***
Ulfert Smidt, urodzony w 1958 roku, dorastał w Bremie, gdzie jako 11- sto latek rozpoczął naukę gry na organach. Następnie w Hanowerze studiował organy oraz muzykę kościelną otrzymując dyplom w 1985 r. Dzięki stypendium German Studienstiftung podjął studia w Amsterdamie w mistrzowskich klasach organów Pieta Kee oraz Ewalda Kooimana (studia zakończone egzaminem w 1987 r.).
Był muzykiem kościelnym, dyrygentem chóralnym oraz organistą w Holzminden i Bremie. Ulfert Smidt działa od 1996 r. jako organista w Marktkirche Hannover. Jest tam dyrektorem artystycznym cyklu koncertów organowych. Ponadto jest wykładowcą w Akademii Muzyki i Teatru w Hanowerze.
Liczne płyty CD dokumentują jego różnorodne muzyczne zainteresowania: komplet dzieł organowych Johannesa Brahmsa, północne niemieckie transkrypcje muzyki organowej, dzieła Césara Francka, Johanna Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna, Franka Martina i Oliviera Messiaena. Jego nagrania zostały nagrodzone prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Krytyki Niemieckiego Record ECHO Klassik.

Zdzisław Stolarczyk urodził się w 1958 r. w Jaworznie. Naukę gry na puzonie rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 1981 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie puzonu prof. R. Siwka. Od roku 1979 pracuje na stanowisku puzonisty basowego w NOSPR, jednocześnie współpracując z wieloma zespołami muzycznymi w kraju i za granicą (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Radiowa Orkiestra Kameralna Nederlandse Omroep Stichting z Hilversum, Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna w Aberdeen, Warszawski Kwartet Puzonowy, Kwartet Puzonowy NOSPR). Występował w słynnych salach koncertowych z wybitnymi autorytetami muzycznymi świata (C. Abbado, L. Bernstein, E. Bour, L. Mazeel, K. Mazur, P. Domingo, M. Vengerov, K. Penderecki, M. Roztropowicz, J. Semkow). W 1986 roku podjął pracę pedagogiczną w POSM I i II st. w Bielsku-Białej, gdzie do dnia dzisiejszego prowadzi klasę puzonu oraz kameralistyki. Od 1998 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w ramach zajęć ze studentami prowadzi naukę gry na puzonie, studia orkiestrowe oraz zespoły kameralne. Za osiągnięcia dydaktyczne otrzymał szereg nagród i wyróżnień m.in.: Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I st., Brązowy Krzyż Zasługi, Nagrody Indywidualne Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie I st., Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest Konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i ekspertem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Komisjach do spraw awansów zawodowych nauczycieli (2001r.). Od 2005 roku pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów i Tubistów oraz jest członkiem International Trombone Association.

(oprac. JB)






Dziękujemy za przesłanie błędu