Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/01/2020 - 09:45

Oceny proponowane zostały wystawione. Czy coś można jeszcze zmienić?

Zbliża się koniec pierwszego semestru. Uczniowie czekają się ferie, a nauczyciele zapraszają rodziców swoich podopiecznych na wywiadówki. W wielu sądeckich szkołach proponowane oceny semestralne stanowią dla uczniów gwarancję, że gorzej już nie będzie. Czy aby na pewno prognozowane stopnie nie mogą zostać obniżone?

Proponowane oceny już wystawione – uczniowie tracą motywację do nauki. Po co mają się starać, skoro ich stopnie nie mogą już ulec obniżeniu? Taka praktyka występuje w wielu sądeckich szkołach. W § 24 ust. 5 statutu I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu czytamy, że: ocena ostateczna nie może być niższa od przewidywanej. Podobny zapis znajduje się w § 88 ust. 3 pkt 3 statutu Szkoły Podstawowej Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Sączu. Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem? 

Nauczyciel, zgodnie z zapisami statutu szkoły, ma obowiązek zapoznać ucznia i jego rodziców, przed śródrocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej, z oceną przewidywaną z przedmiotu. Czy w razie nagłego pogorszenia ucznia w nauce ostateczna ocena na koniec semestru może być niższa niż prognozowana?

Problem reguluje ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jednak przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Ustawa nie wskazuje wprost, że dopuszczalna jest sytuacja, w której uczeń ostatecznie zostanie sklasyfikowany na ocenę niższą od przewidywanej. Zapis nie oznacza jednak, że to nie może mieć miejsca. Wątpliwości budzi art. 44b ust. 10, który pozostawia szkołom swobodę określenia w statucie szczegółowych warunków i sposobu oceniania.

Czytaj też: Tylko 40 procent chętnych zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem

Dobrą praktyką jest niezmienianie ocen, zwłaszcza na niekorzyść ucznia. Jednak powszechnie obowiązujące przepisy pozwalają na zmianę oceny w obie strony – ocena proponowana nie jest bowiem oceną wystawioną. To, co powinno być wskazane w statucie szkoły, to terminy, w jakich nauczyciele mogą dokonać zmiany. Ocena przewidywana jest tylko prognozą. Gdyby było inaczej, uczniowie od miesiąca mieliby fajrant. W przypadku uznania, że ocena klasyfikacyjna z zajęć została ustalona niezgodnie z przepisami, uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły.

[email protected], fot. archiwum Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu